02
02 | Czy lokalizacja ma znaczenie !

02 | Czy lokalizacja ma znaczenie !

Znawcy tematu twierdzą, że na wartość nieruchomości wpływ mają trzy elementy: lokalizacja, lokalizacja i …. jeszcze raz lokalizacja!

Wydatki na zakup działki, na której deweloper buduje, mają duży wpływ na łączne koszty inwestycji, a od tych przecież zależy cena mieszkania. Z reguły im bliżej centrum miasta położona jest nieruchomość, tym wyższa cena. Jeżeli więc chcemy zamieszkać bliżej centrum, musimy liczyć się z wyższą ceną za mieszkanie.
Nie ma jednak dwóch jednakowych lokalizacji, a detale robią tu dużą różnicę. Lokalizacja, to nie tylko kwestia topograficznego położenia działki, ale szereg dodatkowych czynników, które musimy wziąć pod uwagę: dostęp do publicznej komunikacji; bliskość przedszkoli, szkół, sklepów, centrów handlowych; odległość osiedla od miejsca pracy, urzędów, placówek kulturalnych czy terenów rekreacyjnych.
Czynniki dla nas najważniejsze powinny być więc decydujące, jeżeli mamy wybór, a stan naszych finansów nam na wybór pozwala. Najprawdopodobniej nie znajdziemy lokalizacji, która spełni wszystkie nasze oczekiwania, ale znajdziemy taką, która spełni je lepiej od innych. I warto pamiętać, że niższe ceny mieszkań na obrzeżach często rekompensują mniejszy komfort związany z ich lokalizacją.