03
03 | Które mieszkanie, czyli diabeł tkwi w szczegółach…

03 | Które mieszkanie, czyli diabeł tkwi w szczegółach…

Kluczową kwestią przy wyborze mieszkania powinna być jego ergonomia, czyli tzw. rozkład.

Pamiętajmy, że płacimy za każdy metr kwadratowy i funkcjonalność mieszkania, zwłaszcza małego jest bardzo ważna. Zwrócić uwagę należy więc, na przykład na proporcje przedpokoju do reszty mieszkania. Zbyt duży przedpokój czyni mieszkanie mało efektywnym, a tym samym realny koszt jego zakupu jest wyższy. Warto spojrzeć też na takie elementy jak: wysokość mieszkania, wielkość okien, powierzchnia balkonów czy dostępność komórek lokatorskich.

Usytuowanie mieszkania względem stron świata, a co za tym idzie jego nasłonecznienie, to kwestia naszych priorytetów. Dlatego też mieszkania rzadziej kupowane z tych powodów, są przeważnie sprzedawane w niższych cenach.

Ale mieszkanie to nie tylko sam lokal. To także reszta budynku, czyli części wspólne. To elementy najczęściej pomijane przy zakupie, a mające olbrzymie znaczenie dla późniejszego komfortu zamieszkiwania na osiedlu. Jakość wykonania i standard części wspólnych, winda, zagospodarowanie bliższego i dalszego otoczenia budynku, dostępność miejsc parkingowych, placów zabaw, układ komunikacyjny czy jakość zieleni, to elementy, które wkrótce po przeprowadzce okażą się tak ważne, jak samo mieszkanie. Pominięcie ich podczas zakupu lokalu może nas sporo kosztować, tym bardziej, że mają one wpływ na wartość naszego mieszkania, a to okaże się istotne, jeżeli będziemy chcieli je sprzedać.