Komórka lokatorska – o co warto zapytać doradcę?

Komórka lokatorska, potocznie często zwana piwnicą, to niewielkie pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego, służące do przechowywania. Komórki lokatorskie zazwyczaj znajdują się na kondygnacjach podziemnych, rzadziej na parterze lub na piętrach. Niektórzy deweloperzy rozróżniają te dwa rozwiązania, nazywając pomieszczenia na kondygnacjach nadziemnych – komórkami lokatorskimi, a w podziemiu – piwnicami.

Przed zakupem mieszkania warto dowiedzieć się, czy w wybranym przez nas budynku są jeszcze wolne komórki lokatorskie, gdyż coraz częściej w nowym budownictwie ilość tych pomieszczeń jest niższa niż ilość mieszkań. W zależności od zasady przyjętej przez dewelopera, komórki lokatorskie mogą być przeznaczone tylko dla większych mieszkań lub obowiązywać może zasada “kto pierwszy ten lepszy”. 

O użyteczności takiego pomieszczenia może decydować kilka szczegółów, o które warto zapytać dewelopera. Jakie to szczegóły? 

Czy mogę wybrać komórkę lokatorską, czy jest ona automatycznie przydzielana do konkretnego mieszkania?

Jeżeli w wybranym przez nas budynku są jeszcze wolne komórki, warto dowiedzieć się, czy możemy sami wybrać tą, która nam najbardziej odpowiada, czy może są one przydzielone do konkretnych lokali i nie ma możliwości wyboru.

Czy komórka lokatorska jest dodatkowo płatna?

U większości deweloperów komórki lokatorskie są dodatkowo płatne. Ich koszt, w zależności od lokalizacji inwestycji, osiągać może od 2.000zł nawet do ok. 4000zł za metr kwadratowy, a w dużych miastach do 6.000zł/m2. Nieliczni deweloperzy oferują swoim klientom komórki lokatorskie bezpłatnie, co oznacza oszczędność kilku tysięcy złotych. 

Jeżeli szukasz mieszkania z komórką lokatorską w cenie, sprawdź ofertę Arbet Investment Group Osiedle Bartąg, Osiedle Sterowców, Osiedle Leśna.

Gdzie zlokalizowane są komórki lokatorskie?

Komórki lokatorskie w większości przypadków zlokalizowane są w piwnicach budynków lub w halach garażowych. Czasami zdarza się, że pomieszczenia te znajdują się na kondygnacjach mieszkalnych. W zależności od naszych preferencji, obie te lokalizacje mogą mieć swoje zalety – do komórki lokatorskiej w piwnicy lub hali będzie wygodniej dostać się prosto z samochodu lub z podwórka, co doskonale sprawdzi się przy przechowywaniu np. sprzętu narciarskiego, sanek, sprzętu windsurfingowego. W przypadku kiedy w komórce lokatorskiej chcemy przechowywać np. przetwory, zimowe okrycia wierzchnie lub narzędzia, wygodniejsza może okazać się komórka na tym samym piętrze, na którym znajduje się nasze mieszkanie. Taka lokalizacja komórki jest jednak rzadkością.

Czy moje rzeczy przechowywane w komórce lokatorskiej będą zabezpieczone przed kradzieżą?

Bezpieczeństwo przedmiotów przechowywanych w komórce lokatorskiej zależy od szeregu czynników, m.in. od systemu w jakim wybudowane są komórki (np. murowane lub systemowe ażurowe), drzwi do samej komórki, od obecności ochrony w budynku, monitoringu, lokalizacji komórki. Najbezpieczniejsze będą komórki zlokalizowane na piętrach mieszkalnych, murowane, w budynkach z ochroną i monitoringiem, a najmniej – ażurowe w piwnicach w budynkach bez monitoringu i ochrony. 

Kradzieże w komórkach lokatorskich zdarzają się już bardzo rzadko. Żadne rozwiązanie nie zapewnia jednak 100% bezpieczeństwa, dlatego nie zaleca się przechowywania w komórkach lokatorskich szczególnie cennych przedmiotów. 

Jeżeli jesteś ofiarą takiej kradzieży, sprawdź tutaj, co możesz zrobić.

Jakiej wielkości są komórki lokatorskie?

Większość komórek lokatorskich ma powierzchnię od 2 do 4 metrów kwadratowych. Większe metraże zdarzają się już rzadko. Im większa komórka lokatorska, tym bardziej pojemna i funkcjonalna, jednak często także droższa. Tym niemniej, jeżeli nie możemy pozwolić sobie na duże mieszkanie, a potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania, duża komórka, nawet dodatkowo płatna, to doskonałe rozwiązanie – zyskujemy dodatkową przestrzeń za stosunkowo niską (w porównaniu z ceną mieszkania) cenę. 

Co zmieszczę w komórce lokatorskiej?

W małej, 2-3 metrowej komórce lokatorskiej, z powodzeniem zmieścimy już materiały pozostałe po wykańczaniu mieszkania, np nadmiarowe panele podłogowe, farby czy płytki, a także np. sprzęt narciarski czy wędkarski.

W komórkach 3-5mkw zmieścimy już, poza powyższymi, regał na narzędzia, przetwory lub zimowe okrycia wierzchnie. 

Komórki powyżej 5mkw to już prawdziwy luksus. Taki metraż oznacza możliwości przechowywania materiałów wykończeniowych, okryć wierzchnich, wszelkiego sprzętu sportowego i rekreacyjnego, narzędzi, przetworów i wielu innych, pozostawiając do tego miejsce do przejścia. 

Niewielkie metraże komórek mogą z pozoru wydać się niefunkcjonalne, ale pamiętajmy, że obecnie deweloperzy coraz częściej wygospodarowują na terenie inwestycji osobne wózkarnie czy rowerownie lub nawet hulajnogi elektryczne, dzięki czemu rowery czy wózki nie zajmują już miejsca w komórkach.

Z czego buduje się komórki lokatorskie?

Komórki lokatorskie, ze względu na konieczność jak najlepszego wykorzystania przestrzeni, coraz częściej wydzielane są systemowymi panelami z profili stalowych ocynkowanych. Taka przegroda jest bardzo cienka, a jednocześnie wytrzymała, odporna na korozję i ogień. Wejście do komórki zabezpieczone jest zamkiem stalowym. Systemowe przegrody mogą charakteryzować się trzema głównymi typami wypełnienia: 

  • wypełnienie ażurowe – wybierane najczęściej ze względu na atrakcyjną cenę. Zapewnia prywatność i dobrą wentylację pomieszczenia, co zapobiega zawilgoceniu.
  • wypełnienie pełne – zapewnia całkowitą prywatność, dzięki bliskiemu umieszczeniu profili względem siebie. Wentylację pomieszczenia umożliwiają strefy przy podłodze i suficie.
  • system kratowy – zapewnia najlepszą wentylację i największą oszczędność przestrzeni, ale najmniejszą prywatność. 

Coraz rzadziej spotyka się komórki lokatorskie wydzielone tradycyjną ścianą murowaną. 

Czy w komórce lokatorskiej jest światło i prąd?

Jeżeli komórki lokatorskie wydzielone są systemowymi panelami ażurowymi, to w większości przypadków, choć nie zawsze,  oświetlenie zapewnione będzie na korytarzu tak, aby jedna oprawa oświetlała kilka komórek. Jeżeli mamy do czynienia z przegrodami pełnymi (systemowymi stalowymi lub murowanymi), to w każdej komórce powinna znaleźć się osobna oprawa świetlna. Różnice mogą pojawić się również w sposobie włączania światła – może to być włącznik ręczny lub częściej – oświetlenie włączane automatycznie poprzez czujnik ruchu. Drugie rozwiązanie jest bardziej energooszczędne.

Warto również na etapie zakupu mieszkania zapytać o możliwość zainstalowania gniazda w komórce lokatorskiej, jeżeli mamy taką potrzebę: np. chcielibyśmy ładować tam hulajnogę elektryczną.

powrót