Rynek wtórny, czy pierwotny?

Rynek wtórny, czy pierwotny? – wady i zalety

Zakup mieszkania to decyzja na lata. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru, jakim kierują się nabywcy, to pochodzenie mieszkania – z rynku pierwotnego lub wtórnego. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym są oraz czym różnią się mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Przeanalizujemy także wady i zalety obu rynków nieruchomości i podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę decydując się na jeden z nich.

Rynek pierwotny – co to takiego?

Pojęcie „rynek pierwotny” na rynku mieszkaniowym oznacza nowe, nieużywane mieszkania, wybudowane w ramach inwestycji deweloperskiej. Mieszkania takie nabyć można zatem jedynie wprost od dewelopera. W zależności od tego, kiedy zdecydujemy się na zakup, do transakcji może dojść zarówno na etapie początkowym budowy, potocznie zwanym “dziurą w ziemi”, jak też po zakończeniu inwestycji. Im później podejmiemy decyzję o zakupie, tym mniejszy wybór dostępnych mieszkań oraz możliwości wprowadzania zmian lokatorskich, ale z drugiej strony – mniejsze ryzyko związane z zakupem, o którym opowiemy w dalszej części artykułu. Mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej oddawane są w standardzie deweloperskim, co umożliwia dowolne wykończenie wnętrz wg własnego gustu.

Mieszkania – rynek pierwotny

Mieszkania z rynku pierwotnego, czyli kupione prosto od dewelopera, to lepsza estetyka osiedla, szereg udogodnień takich jak monitoring, hala garażowa czy energooszczędne rozwiązania oraz możliwość dowolnej aranżacji. Zgodnie z ustawą deweloperską, mieszkanie zakupione na rynku pierwotnym objęte jest gwarancją i rękojmią, która narzuca na dewelopera obowiązek naprawy wszelkich zgłoszonych usterek. Nowoczesne rozwiązania technologiczne powodują,  że opłaty za utrzymanie mieszkania i budynku są niższe, niż w przypadku rynku wtórnego. Wraz z postępem budowy, wachlarz mieszkań dostępnych w ofercie będzie się zmniejszać, dlatego jeżeli odpowiada nam charakter osiedla oraz jego lokalizacja, a także znaleźliśmy mieszkanie spełniające nasze potrzeby, to nie warto zwlekać z zakupem. 

Czym jest rynek wtórny?

Rynek wtórny w budownictwie mieszkaniowym to mieszkania, które w momencie sprzedaży należą do innego niż deweloper właściciela (może być nim osoba fizyczna lub prawna). Oznacza to, że nawet mieszkania zakupione u dewelopera jednego dnia i wystawione do sprzedaży dnia kolejnego, niezależnie od tego, czy są wykończone, czy nie, są już nabywane na rynku wtórnym. Oczywiście mieszkania, które były w posiadaniu jednego lub więcej właścicieli przez wiele lat, również należą do rynku wtórnego.

Mieszkania – rynek wtórny

Mieszkania z rynku wtórnego, zwane często mieszkaniami używanymi lub z drugiej ręki, są w większości przypadków wykończone i umeblowane. Z tego względu ceny takich mieszkań, ze względu na poniesione na jego urządzenie koszty, są zazwyczaj wyższe niż mieszkań z rynku pierwotnego. Jeżeli nie jest to nowe mieszkanie wykończone w celu korzystnej sprzedaży i zarobku, to z dużą pewnością można stwierdzić, że dostosowanie go do naszych potrzeb będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia remontu. Koszty remontu bywają trudne do przewidzenia, ze względu na duże nierówności powierzchni ścian i sufitów, nieregularne kształty pomieszczeń, niespodzianki związane z instalacjami i inne. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego wyższe mogą być także koszty utrzymania części wspólnych nieruchomości, koszty ogrzewania i składki na fundusz remontowy, co związane jest z technologią budowy, brakiem rozwiązań energooszczędnych oraz wysokim stopniem zużycia budynku. Z drugiej strony możemy przed zakupem dokładnie obejrzeć mieszkanie, budynek i otoczenie i nie opierać swojego wyboru na bardziej lub mniej wiarygodnych materiałach marketingowych dewelopera.

Dlaczego wybieramy nowe mieszkania od dewelopera? – zalety rynku pierwotnego

W ostatnich latach obserwuje się wzrost ilości transakcji na rynku pierwotnym, zarówno kosztem zakupów na rynku wtórnym, jak i związanym z większą ilością oferowanych przez deweloperów mieszkań. Choć poziom sprzedaży uzależniony jest od wielu czynników, takich jak programy typu Mieszkanie Dla Młodych, oferta banków dotycząca kredytów hipotecznych, czy inne zjawiska (np. pandemia Covid-19), to jednoznacznie stwierdzić można, że ilość mieszkań oddawanych przez deweloperów stale rośnie. Według danych GUS, w roku 2020 pobity został rekord jednego z gierkowskich lat boomu mieszkaniowego. Do użytku trafiło niemal 222 tys. mieszkań. Jednocześnie wzrasta liczba mieszkań przekazanych do użytkowania przez deweloperów w stosunku do liczby mieszkań sprzedanych na rynku wtórnym. Dlaczego tak chętnie kupujemy mieszkania od deweloperów?

Zachęcające materiały promocyjne

Nowe trendy dotyczące prezentacji oferty powodują, że obecnie deweloperzy prześcigają się w jakości prezentowanych materiałów marketingowych. Fotorealistyczne wizualizacje, zdjęcia i filmy z lotu ptaka, makiety, filmy promocyjne i spacery wirtualne to tylko niektóre z możliwości marketingowych, jakimi dysponują inwestorzy. Atrakcyjne obrazy wpływają na naszą podświadomość i zachęcają do zakupu nawet wtedy, kiedy przeprowadzka nie jest konieczna z praktycznego punktu widzenia. W dużych miastach coraz częściej powodem zmiany adresu nie jest powiększenie rodziny, czy inne realne potrzeby, a zwyczajna chęć zamieszkania w prestiżowej lokalizacji, bardziej atrakcyjnym budynku z fitnessem czy klubem dziecięcym. 

Nowe mieszkanie = nieużywane na gwarancji

Rynek pierwotny oferuje nowe, niezamieszkałe dotąd przez nikogo mieszkania. Jego “nowość” jest jednym z najbardziej podstawowych motywów decyzji o zakupie. Nie musimy zastanawiać się kto i jak użytkował mieszkanie oraz z jakimi niespodziankami oraz usterkami pozostawionymi przez poprzednich lokatorów przyjdzie nam się zmierzyć. 

Bycie pierwszym właścicielem oznacza posiadanie gwarancji dewelopera na sprzedawaną nieruchomość. Usterki zdarzają się nawet w nowych mieszkaniach z rynku pierwotnego. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę podczas odbioru mieszkania. Usunięcie wad nieodpłatnie w wyznaczonym terminie należy do obowiązków dewelopera i wynikać może z gwarancji lub rękojmi. Zapisy dotyczące procedury likwidacji usterek powinny znaleźć się w podpisywanej przez obie strony umowie deweloperskiej. Na taki komfort nie możemy liczyć nabywając mieszkanie z drugiej ręki, nawet jeśli jest to mieszkanie nowowybudowane.

Dowolna aranżacja mieszkania

Kupujący, którzy decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego mają możliwość wprowadzania tzw. zmian lokatorskich, czyli zmian do projektu mieszkania w zakresie rozkładu pomieszczeń czy instalacji, a czasem nawet wielkości okien! W zależności od polityki dewelopera, w trakcie realizacji inwestycji, do pewnego etapu budowy możemy ingerować w projekt, o ile proponowane przez nas zmiany zostaną pozytywnie zaopiniowane przez architekta i dewelopera oraz będą zgodne z przepisami budowlanymi.

Oprócz możliwości wprowadzania zmian lokatorskich, nowe mieszkania oznaczają dowolność w sposobie ich wykończenia i urządzenia. Możemy dać pole do popisu własnej kreatywności, skorzystać z inspiracji dostępnych w internecie lub zdecydować się na wsparcie architekta wnętrz. Swoboda w kreowaniu własnej przestrzeni, brak konieczności burzenia ścian i pozbywania się starych mebli to niewątpliwe korzyści, pozwalające nam oszczędzić czas, pieniądze i nerwy. 

Coraz częściej deweloperzy oferują także usługę tzw. “wykończenia pod klucz”. Pod tym pojęciem kryć się mogą różne stany zaawansowania prac wykończeniowych. Mogą one obejmować jedynie malowanie ścian, wykończenie podłóg i wstawienie drzwi, ale również wyposażenie mieszkania od A do Z wraz z meblami, sprzętem AGD, oświetleniem i armaturą łazienkową. Usługa ta cieszy się szczególną popularnością w dużych miastach i w inwestycjach dedykowanych pod cele inwestycyjne (wynajem). Może ona być różnie zorganizowana, w zależności od inwestycji. Jeżeli interesuje Cię opcja “kup i zamieszkaj”, zapytaj dewelopera, czy oferuje taką możliwość.

Nowoczesne budownictwo

Oprócz atrakcyjnej formy architektonicznej, w nowym budownictwie znajdziemy szereg udogodnień, takich jak windy, wideodomofony, monitoring, portiernia, przestrzenie wspólnewózkarnie i rowerownie, komórki lokatorskie i hale garażowe, których w zdecydowanej większości przypadków brak w starszych budynkach. Coraz większą rolę odgrywa także otoczenie budynku, np. tereny rekreacyjne realizowane w ramach inwestycji. Nowoczesne budynki spełniają coraz wyższe standardy.  Nowe mieszkania z rynku pierwotnego powstają z zachowaniem norm budowlanych, do czego zobowiązani są projektanci, deweloperzy i wykonawcy. Gwarantują one odpowiednią akustykę, szczelność budynku i energooszczędność. Co kilka lat wymagania te są zaostrzane, co przekłada się na mniejszy wpływ na środowisko, większy komfort zamieszkania oraz oszczędności w czasie eksploatacji budynku.  Między innymi przez wzgląd na wysoką jakość użytych materiałów budowlanych i rozwiązań technologicznych, warto dokonać zakupu nowego mieszkania. Wiele osób obawia się jakości obecnie budowanych obiektów mieszkaniowych. Często jednak w ścianach starszych budynków znaleźć można przeróżne “wypełnienia” ścian, takie jak słoma, gazety i inne zaskakujące materiały, które do budowlanych z pewnością nie należą. Pomieszczenia bywają krzywe, kąty pomiędzy przegrodami (ściany, sufity) nie są kątami prostymi, w związku z czym przeciwległe sobie ściany mogą mieć po kilka centymetrów różnicy w długości. Wszystkie te mankamenty bardzo utrudniają remont mieszkania oraz wykonanie zabudowy na wymiar.

Rosnąca popularność rozwiązań poprawiających komfort mieszkańców to także większa świadomość potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a co za tym idzie szereg udogodnień z tymi potrzebami związanych.

Estetyka osiedla

Ważnym elementem, odróżniającym nowe osiedla od starszych, jest przyjazne i nowoczesne otoczenie, zadbana zieleń i komfortowa strefa parkowania. Coraz częściej nowe osiedla charakteryzują się atrakcyjną, spójną i funkcjonalną architekturą oraz starannie zaprojektowanym najbliższym otoczeniem z bezpiecznymi placami zabaw, ławeczkami i strefami rekreacyjnymi. Jakość otaczającej nas przestrzeni, z którą obcujemy na co dzień, podświadomie wpływa na nasze samopoczucie. Z tego względu warto zdecydować się na nowe mieszkanie. 

Dobrane towarzystwo

Każda inwestycja ma pewien ustalony charakter, dopasowany do upodobań określonej grupy potencjalnych odbiorców. Standard inwestycji, lokalizacja, zagospodarowanie terenu i inne elementy, jakimi cechuje się konkretne osiedle powoduje, że mieszkania w ramach danego projektu wybierane są przez osoby o zbliżonym profilu. Np. mieszkania w budynku z basenem, w bardzo drogiej lokalizacji na starówce, w dużym mieście, będą wybierane przez osoby zamożne, które szukają prestiżu i … lubią się bawić, dlatego cenią bliskość restauracji oraz innych atrakcji jakie zapewnia centrum metropolii. Osiedla z boiskami i placami zabaw, blisko szkół, wybierane będą zazwyczaj przez młode rodziny z dziećmi. Charakter inwestycji pozwoli nam zorientować się, z jakimi osobami będziemy mieli do czynienia zamieszkując w danym miejscu. Taka chwila zastanowienia pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru i cieszyć się ciepłymi relacjami z sąsiadami.

Wady mieszkań z rynku pierwotnego 

Rynek pierwotny to niestety nie same zalety. Ze względu na rosnące ceny działek w miastach lub zwyczajny brak gruntów pod zabudowę mieszkaniową, wiele inwestycji powstaje na obrzeżach lub w znacznej odległości do centrum. Tańsze mieszkania niekiedy znajdują się w budynkach zlokalizowanych w niewielkiej odległości od siebie, co wiąże się z zakłóceniem poczucia prywatności. Lokale mieszkalne w centrach miast osiągają niebotyczne ceny, na które nie każdy może sobie pozwolić. Na nowych osiedlach często brakuje odpowiedniej infrastruktury użytkowej – szkół, placówek medycznych i obiektów handlowych, o ile nie jest ona obecna w sąsiedztwie. Nie zawsze zapewniona jest również odpowiednia komunikacja (drogi dojazdowe lub transport miejski), gdyż w dużej mierze jest to element poza wpływem dewelopera. Jeżeli teren wokół osiedla nie jest zabudowany i zależy nam na widoku z okna, to warto zapoznać się z zapisami dokumentów planistycznych, aby upewnić się, czy tereny za naszym oknem nie staną się w przyszłości placem budowy lub węzłem drogowym. 

Rynek pierwotny a lokalizacja

Wybór mieszkań z rynku pierwotnego ogranicza się wyłącznie do tych lokalizacji, w których w danym czasie realizowane są inwestycje deweloperskie. Często nie wyobrażamy sobie zakupu nieruchomości i zamieszkania w miejscu, które jest nam obce. Dlatego wiele osób wybiera mieszkania w tej samej lub sąsiedniej dzielnicy. Niestety może się okazać, że brak jest ofert z rynku pierwotnego w naszej ulubionej lokalizacji i jeżeli bardzo nam na niej zależy, a nie ma żadnych perspektyw na nowe inwestycje w przyszłości, to pozostaje nam wybór rynku wtórnego. Dobrym pomysłem może okazać się wypytanie lokalnych deweloperów, czy nie planują jakichś inwestycji w okolicy, ponieważ rozpoczęcie działań marketingowych, które mogłyby dostarczyć nam takiej informacji, często ma miejsce długo po zakupie działki przez inwestora i jego decyzji o realizacji projektu.  

Nowe inwestycje deweloperskie coraz bardziej “oddalają się” od centrów większości polskich miast. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Brak jest działek z możliwością zabudowy na cele mieszkaniowe;
  • Brak planów miejscowych w wielu miastach utrudnia i wydłuża postępowanie formalne umożliwiające realizację inwestycji mieszkaniowych;
  • Im bliżej centrum miasta, tym grunty są zdecydowanie droższe, co skutkuje wyższą ceną za metr kwadratowy mieszkania;
  • Sprzeciwy stron postępowania o wydanie warunków zabudowy lub pozwolenia na budowę wydłuża starania deweloperów prowadzące do realizacji przedsięwzięcia, co skutkuję wyższymi kosztami przygotowania inwestycji a tym samym – wyższą ceną za metr kwadratowy mieszkania.

Okazuje się zatem, że budowa osiedli na obrzeżach miasta bywa łatwiejsza, dlatego deweloperzy coraz częściej realizują swoje inwestycje w mniej zagęszczonych lokalizacjach, Wybór mieszkań w centrum może być więc większy na rynku wtórnym.

Czas oczekiwania na mieszkanie

Dla niektórych kupujących istotną przeszkodą jest termin realizacji inwestycji. Decydując się na podpisanie umowy na wczesnym etapie budowy, gdy wybór mieszkań jest największy, na odbiór mieszkania trzeba czekać nawet do dwóch lat. Następnie trzeba przewidzieć kilka miesięcy na wykończenie i umeblowanie mieszkania. Długie oczekiwanie może wiązać się więc z ponoszeniem dodatkowych kosztów np. z tytułu wynajmu, aż do momentu przeprowadzki do własnego M. Rynek pierwotny to oczywiście także oferty lokali w budynkach już ukończonych, dostępnych od ręki lub lada dzień, ale należy pamiętać, że wybór dostępnych na tym etapie metraży jest już bardzo ograniczony, bo samych mieszkań niesprzedanych w trakcie budowy jest niewiele.

Ryzyko upadku dewelopera

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego może być obciążony ryzykiem, o którym wciąż się wspomina w przypadku nabywania nieruchomości w bardzo wczesnej fazie budowy. Wciąż słyszy się historie osób, które nie doczekały się ukończenia budowy i poniosły duże straty finansowe. Zmiany w prawie i wprowadzenie tzw. ustawy deweloperskiej oraz rachunków powierniczych doprowadziły do zmniejszenia ryzyka po stronie kupującego do absolutnego minimum, nawet w przypadku upadłości inwestora. Przed zakupem warto jednak dokładnie przeanalizować oferty i sprawdzić wiarygodność dewelopera. Im dłużej firma działa na rynku, tym większe prawdopodobieństwo, że nic złego po drodze się nie wydarzy i wkrótce staniemy się szczęśliwymi posiadaczami zakupionego mieszkania. Dla bezpieczeństwa dobrze jest dokładnie zapoznać się z zapisami umowy i sprawdzić ich zgodność z wcześniej wspomnianą ustawą. 

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego mają swoich zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie skorzystać z oferty dewelopera. Choć obecna koniunktura wydaje się temu zaprzeczać, to rynek wtórny wciąż ma się dobrze, a mieszkania używane szybko znajdują swoich nabywców zarówno na potrzeby własne, jak i w ramach zakupów inwestycyjnych (wynajem lub remont i sprzedaż z zyskiem). Jedną z podstawowych zalet mieszkań z rynku wtórnego jest ich lokalizacja – możemy wybrać niemal dowolną, w której znajduje się zabudowa mieszkaniowa. Sam fakt, że mieszkanie jest używane, nie oznacza jednak, że będzie tańsze od deweloperskiego. Przeciwnie, ceny tych nieruchomości często przewyższają ceny mieszkań z rynku pierwotnego, zazwyczaj głównie ze względu na lokalizację, rozwiniętą infrastrukturę w okolicy oraz wykończenie lokalu.

Ogromny wybór lokalizacji

Rynek wtórny charakteryzuje się bogatym wyborem lokalizacji, niektórych zupełnie niedostępnych na rynku pierwotnym. W centrach dużych miast, takich jak Gdańsk, czy Warszawa, oferta nowych mieszkań jest bardzo skromna, ze względu na ograniczoną liczbę działek na których można jeszcze realizować inwestycje deweloperskie, a co za tym idzie – ich prestiż i wysokie ceny. Jednocześnie, poszukujący lokali używanych znajdą w tych samych dzielnicach szeroki wybór nieruchomości o niemal dowolnym standardzie – od budynków z czasów PRL, przez stosunkowo nowe budownictwo z wyposażeniem nadającym się do zamieszkania lub remontu, po mieszkania w starych kamienicach z niepowtarzalnym charakterem. Lokalizacja w pobliżu centrum miast przekłada się także na dobrze rozwiniętą infrastrukturę nie tylko komunikacyjną, ale także edukacyjną, medyczną, czy handlową. 

Więcej pewnych informacji

Niezaprzeczalnym atutem mieszkań z rynku wtórnego jest możliwość ich obejrzenia przed zakupem. Jest to znaczna przewaga nad rynkiem pierwotnym, gdzie taka opcja jest już rzadkością, ponieważ większość mieszkań deweloperzy sprzedają jeszcze przed zakończeniem budowy. Częstym zjawiskiem jest brak zaufania do deweloperów oraz materiałów i informacji przez nich przekazywanych. Kupujący na rynku wtórnym mają szansę osobiście ocenić nie tylko sam lokal, ale też realny standard budynku (a nie ten prezentowany na wizualizacjach), jego otoczenie, okoliczną ofertę edukacyjną, handlową, medyczną i kulturalną oraz możliwości parkowania. 

Dodatkowo, decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego mamy dostęp do większej ilości pewnych informacji, niż w przypadku rynku pierwotnego. Możemy spróbować poznać sąsiadów i zapytać ich o jakość życia na osiedlu lub zadowolenie z usług zarządcy budynku oraz ewentualne problemy. Zazwyczaj jasna jest już również sytuacja dotycząca komunikacji osiedla z pozostałymi częściami miasta – można samemu przekonać się o możliwościach dojazdu zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską.

Mieszkanie od zaraz

Zakup mieszkania z rynku wtórnego daje możliwość natychmiastowego wprowadzenia się. Poprzedni właściciele często pozostawiają na wyposażeniu część mebli i sprzętów AGD w cenie mieszkania lub za stosunkowo niewielką, dodatkową opłatą. Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się także mieszkania kompleksowo wykończone lub wyremontowane i umeblowane, co stanowi doskonałą okazję dla osób, które nie chcą lub nie mogą czekać na przeprowadzkę. Należy jednak pamiętać, że jest to działanie zarobkowe, zatem takie lokale będą droższe. Mieszkania z rynku pierwotnego zazwyczaj kupujemy przynajmniej na kilka miesięcy przed oddaniem budynku do użytkowania, a następnie musimy poświęcić dodatkowy czas i pieniądze na jego wykończenie. Kupując lokal na rynku wtórnym, nawet do kapitalnego remontu, zaoszczędzamy zatem przynajmniej kilka miesięcy. Jeżeli zależy nam na szybkiej przeprowadzce, wybierzmy mieszkanie używane lub sprawdźmy ofertę mieszkań nowych, gotowych do odbioru.

Wady mieszkania z rynku wtórnego

Budynki, w których znajdują się mieszkania używane, w większości przypadków mają już swoje lata a ich standard pozostawia wiele do życzenia. W samym obiekcie trudno też liczyć na dodatkowe pomieszczenia takie jak wózkarnia, rowerownia, czy portiernia, nie mówiąc już o ostatnich “nowinkach” takich jak fitness lub klub dziecięcy. Stare technologie oznaczać mogą większe wydatki na utrzymanie budynku. Jednak dodatkowych kosztów możemy spodziewać się również ze strony samego lokalu. Mieszkanie używane wymagać będzie większych nakładów związanych z remontem i wykończeniem, niż mieszkanie nowe, gdzie uprzednie wyburzenia, demontaż i wywóz odpadów nie będzie konieczne. Nieprzewidziane wydatki mogą także wynikać z konieczności naprawy usterek i ukrytych wad lokalu, których przy zakupie nie byliśmy świadomi.

Kosztowne niespodzianki

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania używanego często zakładamy konieczność przeprowadzenia remontu. Zakładając pewien budżet na prace wykończeniowe nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie koszty z nimi związane. Bardzo często w trakcie remontu ujawniają się znaczące wady lokalu takie jak nierówne ściany i sufity, niedziałająca instalacja elektryczna, zły stan przegród (np. słoma w ścianach) lub konieczność usunięcia 15 warstw tapety przed położeniem nowej lub malowaniem. O ile w przypadku usterek w mieszkaniu nowym mamy prawo oczekiwać ich usunięcia w ramach gwarancji dewelopera lub rękojmi, to zakup lokalu z rynku wtórnego nie daje nam tego komfortu i ze wszystkimi problemami musimy uporać się sami.

Dodatkowe koszty w przypadku zakupu na rynku wtórnym mogą także wiązać się z wieloletnią eksploatacją budynku, a co za tym idzie – jego trudnym do ocenienia stanem technicznym. Starsze budynki narażone są na usterki takie jak problemy z przeciekającym dachem, problemy z kanalizacją, ogrzewaniem czy elektryką, defekty elewacji lub konieczność przeprowadzenia termomodernizacji. Koszty związane z naprawą tych usterek ponoszą mieszkańcy w ramach opłat na fundusz remontowy: im starszy obiekt – tym wyższych. 

Dodatkowe koszty związane z zakupem

Zarówno w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, konieczne są opłaty, takie jak np. taksa notarialna. Jednak nabycie mieszkania z drugiej ręki wiąże się z dodatkowym kosztem – podatkiem od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość wynosi 2% wartości rynkowej lokalu. Obecne ceny nieruchomości są na tyle wysokie, że warto mieć ten koszt na uwadze rozważając zakup mieszkania. 

Kłopot z dalszą odsprzedażą

Jeżeli w przyszłości przewidujemy możliwość, że będziemy chcieli sprzedać mieszkanie, warto wybrać rynek pierwotny lub nowsze mieszkanie z rynku wtórnego, ponieważ takie mają większe szanse na znalezienie kolejnego nabywcy. Coraz większa ilość mieszkań nowych, przeznaczonych na wynajem, powoduje, że ceny najmu nie są dużo wyższe od starszych lokali. Z tego powodu mieszkania atrakcyjnie wykończone, w nowym budownictwie cieszą się coraz większą popularnością wśród wynajmujących, a co za tym idzie – również wśród osób poszukujących sposobu na korzystne ulokowanie swoich oszczędności. 

Rynek pierwotny, czy wtórny? Na co postawić?

Mieszkania z rynku pierwotnego mają równie zagorzałych zwolenników, co przeciwników. Mimo powyższych wad i zalet obu rynków, każdy z nich znajduje swoich klientów. Często decydujące znaczenie mają kwestie indywidualne, takie jak stan finansów nabywcy, ich potrzeby i przyzwyczajenia, odległość od szkół, do których uczęszczają dzieci lub od miejsca pracy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który rynek jest generalnie lepszy. W zależności od potrzeb, jeden lub drugi może być bardziej odpowiedni. Te osoby, których sytuacja finansowa na to pozwala, chętniej wybierają nowe, atrakcyjne osiedla z szeregiem udogodnień i sąsiadami w podobnym wieku, te z bardziej praktycznym podejściem, dla których kwestie estetyczne są drugorzędne – częściej decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego.

powrót