Tereny rekreacyjne na osiedlach

Tereny rekreacyjne na osiedlach – czym kuszą deweloperzy?

Nowe osiedla deweloperskie przez wielu postrzegane są jako zbyt gęsto zabudowane, niefunkcjonalne, odseparowane od otoczenia, ze zbyt małą liczbą miejsc do parkowania. Takie inwestycje powstają, bo deweloperom zależy na tym, by ich firmy dobrze prosperowały, a kupującym — na niskiej cenie. Na szczęście stały wzrost zamożności społeczeństwa oraz zdolności kredytowej powoduje, że inwestorzy mogą pokusić się o realizację bardziej śmiałych projektów.  Aby swoją inwestycję wyróżnić spośród konkurencji, deweloperzy stosują niespotykane dotąd rozwiązania nie tylko wewnątrz budynków lub w kontekście estetyki samych obiektów, ale również w ramach zagospodarowania terenów zielonych na osiedlu. 

Wyjątkowa przestrzeń do życia, czyli trendy w projektowaniu i realizacji osiedlowych terenów zielonych i rekreacyjnych

 

Osiedle Sterowców w Dywitach, Arbet Investment Group
Osiedle Sterowców w Dywitach, mat. Arbet Investment Group

 

Wzrost zamożności społeczeństwa, a także coraz lepsze przykłady architektury pojawiające się w całej Polsce spowodowały, że jako nabywcy mieszkań bardziej zwracamy uwagę na estetykę osiedla. Pandemia dodatkowo umocniła fakt, że przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, odgrywa dużą rolę w codziennym życiu, zmieniła nasze podejście i wpłynęła na kryteria, jakimi się kierujemy, decydując o zakupie mieszkania. Coraz częściej liczy się nie tylko metraż, cena i lokalizacja, lecz także jakość projektowanej przestrzeni, również tej na zewnątrz budynków. Ograniczenia w poruszaniu się, zamknięcie szkół, kawiarni, obiektów sportowych spowodowały, że chętniej zaczęliśmy korzystać z możliwości spędzania wolnego czasu z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu w pobliżu miejsca zamieszkania i doceniliśmy udogodnienia, jakie oferują nam nasze osiedla. Aby odpowiedzieć na nowe potrzeby rynku, deweloperzy konsekwentnie wprowadzają nowe elementy zagospodarowania terenu, dotąd rzadkie lub zupełnie niespotykane. 

 

Portova Gdynia – taras na dachu ostatniej kondygnacji, mat. Invest Komfort, Studio Krajobraz, źródło: facebook

Place zabaw nieco inaczej

Aby wpisać się w ten coraz bardziej wyraźny trend, nie wystarczy już wybudować zwykły, ogrodzony siatką plac zabaw z huśtawką i piaskownicą. Choć te nadal cieszą się popularnością wśród młodszych dzieci, prawdziwym znakiem nowatorskiego podejścia są indywidualnie zaaranżowane, tematyczne strefy zabaw dla maluchów. Mogą to być np. zaprojektowane przez architekta konstrukcje drewniane w postaci domków, szałasów, sklepików i innych, które pobudzają dzieci do kreatywnej zabawy i wykształcają w nich wrażliwość estetyczną, jednocześnie wpisując się w charakter całego osiedla. Urządzenia takie jak zjeżdżalnia, czy huśtawka, wyraźnie sugerują, w jaki sposób powinny być użytkowane i narzucają określony sposób zabawy. Dziś, w dobie internetu i komputerów, lepszym rozwiązaniem będzie jednak zaoferowanie dzieciom dużej dozy dowolności oraz możliwość puszczenia wodzy fantazji podczas zabawy. Innym dobrym rozwiązaniem, dostępnym z kolei w regularnej ofercie producentów, będą wszelkiego rodzaju wielofunkcyjne zabawki stymulujące wyobraźnię dziecka, umożliwiające zabawę na zasadzie odgrywania ról, np. pirata, sklepikarza, strażaka i wymyślanie własnych scenariuszy.

 

Plac zabaw na osiedlu Botanica (Invest Komfort). Projekt: Małgorzata Sobótka, Katarzyna Iwańska – Kaczor - Studio Krajobraz
Plac zabaw na osiedlu Botanica (Invest Komfort). Projekt: Małgorzata Sobótka, Katarzyna Iwańska – Kaczor – Studio Krajobraz, źródło: facebook
Plan atrakcji na Osiedlu Beauforta, Eurostyl
Plan atrakcji na Osiedlu Beauforta, Eurostyl, źródło: facebook

Strefy sportowe dla młodszych i starszych

Aktywność fizyczna, szczególnie ta na świeżym powietrzu, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a także obniża stres i ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Szczęśliwie w programie rekreacyjnym nowopowstających osiedli coraz częściej pojawiają się zatem wszelkiego rodzaju strefy sportowe. Kolorowe boiska z bezpieczną nawierzchnią, skate parki, ścianki wspinaczkowe i strefy street workout zapewniają wiele godzin aktywności i zabawy dla całych grup nie tylko najmłodszych, ale również ich starszego rodzeństwa i rodziców.  Tego typu przestrzenie doskonale sprawdziły się w czasach pandemii, gdy dzieci i młodzież odizolowane były od swoich rówieśników, pozbawione codziennych rozrywek i treningów sportowych. Czy sportowe atrakcje na osiedlu pozostaną w naszej świadomości jako doskonała alternatywa dla wyjść do galerii lub gier komputerowych? Utrzymująca się moda na aktywność fizyczną oraz dobrą formę zdaje się być dobrą podstawą by założyć, że tak, a rosnąca liczba osiedli ze strefami sportowymi budzi nadzieję, że swój wolny czas chętniej będziemy spędzać w sposób aktywny. 

Boisko na Osiedlu Sterowców w Dywitach, Arbet Investment Group
Boisko na Osiedlu Sterowców w Dywitach, mat. Arbet Investment Group

 

Nowe Kolibki – Invest Komfort – strefa fitness, mat. Invest Komfort, źródło: facebook

Gry terenowe 

Wiele osób pamięta z czasów dzieciństwa rysowanie kredą na asfalcie gry w klasy i inne gry podwórkowe. Obecnie pojawiają się one w trwałej, nowoczesnej i atrakcyjnej formie kolorowych, wielkoformatowych mat wykonanych jest z prefabrykowanej masy termoplastycznej. Ten bezpieczny materiał charakteryzuje się bogatą kolorystyką, dobrą przyczepnością do podłoża (asfalt, beton, kostka) odpornością na ścieranie i wpływ warunków atmosferycznych. Gry podwórkowe, takie jak klasy, twister czy chińczyk wspomagają rozwój fizyczny i umysłowy dzieci, wspierają koordynację ruchową i uczą kreatywnego myślenia. Oprócz tego pozwalają na bezpośredni kontakt z rówieśnikami i przyczyniają się do integracji dzieci na osiedlu. Uczą przydatnych w społeczeństwie cech i umiejętności zdrowej rywalizacji, negocjacji, tolerancji i cierpliwości, a niektóre – zasad ruchu drogowego! Niewielkim kosztem uatrakcyjniają też parkowe, a coraz częściej również osiedlowe, chodniki. Wybór jest ogromny, podobnie jak wynikające z tego typu atrakcji korzyści.

smartplac.pl

Atrakcyjna zieleń osiedlowa

Coraz wyższy standard powstających budynków wymaga odpowiedniej oprawy. 

Większa jest również świadomość osób wpływających na kształtowanie przestrzeni na temat roli bioróżnorodności dla zachowania równowagi środowiska. Z tych praktycznych oraz czysto estetycznych powodów dzisiejsze osiedla ubrane są w przepiękną, zaprojektowaną przez architektów krajobrazu zieleń. W otoczeniu budynków pojawiają się liczne, starannie dobrane gatunki drzew, krzewów i kwiatów, które nie tylko podnoszą standard i walory estetyczne osiedla, ale także pozytywnie wpływają na gospodarkę wodną i warunki bytowe owadów i ptaków. 

Większy nacisk stawia się także na zachowanie istniejącego drzewostanu oraz w razie konieczności – odpowiednie zabezpieczanie korzeni tak, aby nie ograniczyć stabilności drzew w podłożu oraz ich możliwości pobierania składników odżywczych.

Naturalna zieleń wokół miejsca zamieszkania poprawia samopoczucie mieszkańców, obniża stres i pomaga zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Dodatkowo, zadrzewienie pozytywnie wpływa na komfort akustyczny budynków zlokalizowanych w centrach miast oraz reguluje ilość promieni słonecznych wpadających do mieszkań, chroniąc je przed przegrzewaniem w porze letniej.

 

Zieleń na Osiedlu Sterowców w Dywitach, Arbet Investment Group
Zieleń na Osiedlu Sterowców w Dywitach, mat. Arbet Investment Group
Botanica Jelitkowo – zieleń osiedlowa, źródło: facebook
Botanica Jelitkowo – nastrojowe oświetlenie terenu osiedla, źródło: facebook
Botanica Jelitkowo – ciąg spacerowy na terenie osiedla, źródło: facebook

Ekorozwiązania

Oprócz wyżej wspomnianej, bogatej zieleni, która przyczynia się do wzrostu bioróżnorodności terenu, projektanci i deweloperzy wykorzystują na terenach osiedlowych coraz więcej innowacyjnych rozwiązań mających na celu walkę z problemami ekologicznymi oraz zmniejszenie wpływu inwestycji na środowisko.

Coraz większą popularnością cieszą się zbiorniki retencyjne oraz tzw. “ogrody deszczowe” i zielone dachy, które oprócz kwestii estetycznych skutecznie przyczyniają się do zmniejszenia obciążenia miejskich sieci kanalizacji deszczowej, dzięki zdolności do akumulacji i wykorzystania wód opadowych do nawadniania specjalnie dobranych gatunków roślin oraz wspierają naturalną retencję wody.

Wśród ekorozwiązań wspomnieć można również o ławkach z instalacją fotowoltaiczną lub np. pedałami, które w czasie poruszania generują prąd, jakim zasilić możemy swój telefon komórkowy. Instalowane są myjki rowerowe zasilane wodą deszczową oraz stacje naprawy rowerów lub ładowania samochodów elektrycznych. 

Więcej o ogrodach deszczowych i rozwiązaniach ekologicznych na osiedlach przeczytasz tutaj.

 

Ogród deszczowy, źródło: facebook
Ogród deszczowy, źródło: facebook

Nastrojowe oświetlenie terenu

 

Botanica Jelitkowo – nastrojowe oświetlenie terenu, źródło: facebook

 

Pięknej osiedlowej zieleni towarzyszyć może specjalnie zaprojektowane, nastrojowe oświetlenie terenu w postaci słupków oświetleniowych, punktów oświetlających zieleń od dołu i innych, budujących kameralny klimat osiedla. Dzięki wyjątkowemu oświetleniu, zieleń i mała architektura są jeszcze lepiej wyeksponowane, a także dłużej cieszą oko mieszkańców – nie tylko w ciągu dnia, ale także wieczorami oraz popołudniami w porze jesienno-zimowej. 

 

Osiedle Leśna 2 w Olsztynie – nastrojowe oświetlenie terenu, mat. Arbet Investment Group

Ścieżki spacerowe

Na każdym osiedlu znajdziemy chodniki prowadzące do parkingów, wejść do budynków i placów zabaw. Dzisiejsze ciągi piesze na osiedlu zyskują jednak inne role niż dotychczas. Oprócz dojść do wcześniej wymienionych miejsc, coraz częściej pełnią funkcje ścieżek spacerowych, którym towarzyszy bujna zieleń, piękne oświetlenie i wyszukane formy do siedzenia. Nawet na niewielkim osiedlu wygospodarować można zadziwiająco długą i atrakcyjną ścieżkę rekreacyjną, nadając jej kształt zakrzywionej linii lub serpentyny, tworząc place i zakątki do odpoczynku. Niektóre osiedla mogą też poszczycić się wyjątkowym położeniem w pobliżu lasu lub parku, gdzie takich naturalnych traktów pieszych jest bez liku.

 

Ścieżka spacerowa na osiedlu Botanica w Gdańsku, źródło: facebook

Altany i pergole

Altany i pergole mogą stanowić ciekawy element małej architektury oraz punkt centralny osiedla. W towarzystwie fontanny i kwiatów będą idealną enklawą sprzyjającą odprężeniu przy dobrej książce, a w roli strefy grillowej sprawdzą się jako miejsce integracji mieszkańców.
Wykonane z drewna mogą wymagać ze strony członków wspólnoty dodatkowych, niewielkich nakładów na konserwację i zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, ale warto je ponieść, aby móc w pełni cieszyć się prestiżem osiedla.

Osiedle Bartąg – plakaty Sylwii Murach, mat. Arbet Investment Group
Altana – Polanki Gdańsk, Eurostyl

Sztuka na osiedlu

Deweloperzy w wielkich miastach stawiają na wysokiej jakości projekty, w których odważnie łączą architekturę.. np. ze sztuką. W efekcie powstają wyjątkowe miejsca do życia, w których sztuka staje się częścią codzienności. Ogólnodostępne pasaże, place i ciągi piesze pełne są rzeźb i instalacji artystycznych, które intrygują i tworzą wyjątkowe miejsca w przestrzeni i miejsca sąsiedzkich spotkań. Sztuka bywa także obecna w architekturze budynków np.w formie elementów wyposażenia wnętrz czy murali, tworząc, w połączeniu z atrakcyjnym otoczeniem, niezwykle spójne, estetyczne i wyjątkowe miejsce do zamieszkania. 

 

Mniejsze miasta to mniejsze budżety i możliwości zaangażowania w projekt cenionych artystów. Ale nawet tam istnieje szansa na wkomponowanie prac lokalnych twórców, a tym samym zapoczątkowanie trendu “humanizacji” architektury oraz stworzenie niepowtarzalnego klimatu miejsca. 

 

Osiedle Bartąg – plakaty Sylwii Murach

Udogodnienia dla czworonogów

 

Rzadkim, ale popularyzującym się zabiegiem urozmaicającym program funkcjonalny osiedla, jest tworzenie psich wybiegów i parków, wyposażonych mniej lub bardziej bogato w różne urządzenia sprzyjające treningom z czworonogami. O ile rozwiązanie to jest już popularne w miastach, gdzie budowa wybiegów finansowana jest z budżetów publicznych, o tyle na prywatnych osiedlach trend ten zaczyna się dopiero pojawiać. Tym niemniej, bliskość takiego udogodnienia to duży komfort dla posiadaczy czworonogów, którzy nie stoją już przed wyborem między spacerem na smyczy, a przejażdżką z psem do lasu, gdzie pupil będzie mógł się swobodnie “wyszaleć”. Dla wielu osób, które są fanami średnich i dużych psów, taki wybieg to jedyna możliwość posiadania wymarzonego czworonoga w mieście, gdzie niewielkie metraże mieszkań i duża ilość osób na ulicach może negatywnie wpłynąć na komfort zwierzaka. Psi park będzie zaś dla niego szansą na zachowanie dobrej sprawności fizycznej oraz psychicznej.

Jeżeli marzysz o posiadaniu psa, ale martwisz się o jego formę, sprawdź ofertę Osiedla Sterowców, położonego w otulinie lasu lub Osiedla Leśna, na którym powstaje pierwszy w Olsztynie prywatny Psi Park!

 

powrót