W obecnych czasach, gdy niemal każda rodzina dysponuje przynajmniej jednym samochodem, możliwość parkowania w pobliżu miejsca zamieszkania jest jednym z ważniejszych kryteriów decyzji o zakupie mieszkania.
Nowe inwestycje mieszkaniowe zapewniają pewną określoną liczbę miejsc parkingowych. W zależności od lokalizacji, do jednego lokalu mieszkalnego może być przypisane do dwóch miejsc, jednak im bliżej centrów miast, tym mniejsza jest ilość parkingów. Może nawet zdarzyć się, że nie dla każdego mieszkania zapewnione będzie miejsce dla samochodu. Dzieje się tak często w wyniku zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które określają liczbę miejsc minimalną i maksymalną w przeliczeniu na jeden lokal mieszkalny. Jeżeli zatem należymy do osób zmotoryzowanych, to zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, upewnijmy się, jakie możliwości parkowania przewiduje inwestycja.
Miejsca indywidualne i ogólnodostępne
W ramach osiedla przygotowane mogą być zarówno miejsca indywidualne, zarezerwowane dla konkretnego nabywcy, jak i ogólnodostępne, na których może parkować każdy – nie tylko mieszkańcy, ale także ich goście lub osoby zupełnie obce.
Miejsca indywidualne są zazwyczaj dodatkowo płatne. Rzadko zdarza się, że wliczone są w cenę mieszkania, ze względu na wysokie koszty ich budowy (szczególnie w przypadku podziemnej hali garażowej). Mogą być zrealizowane pod postacią miejsc naziemnych (tzw. pod chmurką), miejsc pod wiatą, miejsc w hali garażowej lub garaży indywidualnych. Każda z tych form będzie się znacząco różniła pod względem ceny i funkcjonalności.
Miejsca indywidualne – naziemne
Miejsca naziemne są najtańszą z możliwych form parkowania. Ich ceny wynoszą średnio od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – za tą kwotę mamy pewność, że nasze miejsce zawsze będzie dla nas do dyspozycji. Nie zapewnia ono co prawda ochrony przed warunkami atmosferycznymi, ale za niewygórowaną kwotę gwarantuje, że nie będziemy musieli się denerwować szukając miejsca do parkowania. Indywidualne parkingi naziemne zwykle zabezpieczone są szlabanem lub słupkami, które otworzyć mogą jedynie mieszkańcy, zarządca nieruchomości i czasem służby ratunkowe, co chroni je przed zajęciem przez osoby postronne.
Miejsca indywidualne – pod wiatą
Jest to forma zbliżona do zwykłych miejsc naziemnych, jednak dzięki zadaszeniu cechuje się lepszą ochroną przed opadami i nadmiernym słońcem. Tego typu rozwiązanie jest jednak rzadko spotykane.
Miejsca indywidualne – w hali garażowej
Miejsca w hali garażowej to bardzo wygodne rozwiązanie – umożliwia ono parkowanie auta w warunkach wysokiej ochrony przed warunkami atmosferycznymi oraz dostępem osób postronnych. Samochód zaparkowany w hali garażowej jest zawsze ciepły – nie musimy go odmrażać zimą, ale też nie przegrzewa się latem. Przechodząc z domu do auta, albo z auta do mieszkania, nie wychodzimy na zewnątrz, dzięki czemu spada ryzyko przeziębienia czy zabrudzenia ubrania w czasie brzydkiej pogody.
Hala garażowa zazwyczaj dostępna jest z windy, co świetnie się sprawdza jeżeli chcemy zabrać z samochodu zakupy, bagaże, czy wózek dziecięcy. Czasami możliwy jest montaż gniazda elektrycznego przy naszym miejscu parkingowym, co jest dodatkowym atutem w dobie samochodów, rowerów i hulajnóg elektrycznych. Wszystkie te korzyści mają jednak swoją cenę – miejsca w hali są zdecydowanie droższe od miejsc naziemnych. Ich ceny mogą dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku zakupu miejsca w hali warto również zorientować się, czy hala garażowa stanowi część wspólną nieruchomości, czy wyodrębniony lokal. Jakie konsekwencje wiążą się z każdym z tych rozwiązań przeczytasz tutaj.
Garaże indywidualne
Garaże indywidualne są jedną z rzadziej realizowanych form miejsc do parkowania. Są to osobne pomieszczenia z indywidualnymi bramami wjazdowymi, z których mogą korzystać jedynie ich nabywcy. Mogą być realizowane albo jako osobne budynki, albo na najniższej kondygnacji obiektu mieszkalnego (np. w piwnicach). Każde z takich pomieszczeń posiada wentylację. Garaże indywidualne zapewniają największą prywatność oraz, w zależności od rozmiaru, mniej lub więcej dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Jeżeli zależy nam na dodatkowym schowku na narzędzia oraz cenimy sobie bezpieczeństwo naszego auta, warto rozejrzeć się za inwestycjami z garażami indywidualnymi: np. Osiedle Bartąg, Osiedle Sterowców.
Miejsca ogólnodostępne
Miejsca ogólnodostępne realizowane w ramach inwestycji mogą, ale nie muszą być jedyną możliwością parkowania na osiedlu. Z takich miejsc można zwykle korzystać nieodpłatnie. Jeżeli jednak oprócz nich oferowane są miejsca indywidualne, to właśnie na nie warto się zdecydować, gdyż tylko wtedy mamy gwarancję, że nie będziemy mieli kłopotu z zaparkowaniem. Dobrze jednak, jeżeli na osiedlu lub w jego sąsiedztwie znajduje się choć kilka miejsc ogólnodostępnych. Ich brak może być sporym kłopotem np. dla naszych gości.
Miejsca zapewnione na innym parkingu
W centrach większych miast grunty, na których realizuje się inwestycje, zazwyczaj mają niewielkie powierzchnie, natomiast wznoszone na nich budynki są bardzo wysokie i często łączą różne funkcje – np. biurową, hotelową, handlową i mieszkaniową. Taka zabudowa wymaga zlokalizowania bardzo dużej liczby miejsc parkingowych, co na niewielkiej działce jest fizycznie niemożliwe. W takich sytuacjach zdarza się, że parkowanie odbywa się na parkingach miejskich ogólnodostępnych. Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania w centrum sprawdźmy, czy inwestycja przewiduje parkowanie w obrębie własnej działki. Jeżeli nie, możemy spotkać się z koniecznością ponoszenia opłat za parkowanie na parkingu po sąsiedzku. Możemy też zrezygnować z samochodu i korzystać z komunikacji miejskiej oraz wielu innych rozwiązań transportowych, coraz bardziej powszechnych na rynku, tj. carsharing, rowery miejskie i inne.