Jak wybrać mieszkanie?

Zakup mieszkania to #decyzjanalata, niezależnie od celu, w jakim je nabywamy. Jednak sposób, w jaki nowe mieszkanie będzie nam służyło, ma główny wpływ na elementy, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze lokalu. 

Poniższa lista zawiera główne aspekty nieruchomości, które powinna rozważyć osoba nabywająca mieszkanie na własne potrzeby, czyli planująca zamieszkać w nim sama lub z rodziną. Do tej grupy należą też ci, którzy mieszkanie kupują dla swoich najbliższych. 

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE MIESZKANIA?

Lokalizacja

Dla zdecydowanej większości osób największe znaczenie ma lokalizacja inwestycji. Wskazują na to wyniki ankiet przeprowadzanych wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania, jak i doświadczenia po stronie deweloperów. 

Jaka dokładnie lokalizacja będzie odpowiednia dla Ciebie, to zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Na przykład odległość od szkoły, miejsca pracy będzie mniej istotna dla zmotoryzowanych, ale kluczowa dla osób korzystających z komunikacji miejskiej. Część osób w wolnym czasie woli cieszyć się spokojem i bliskością natury, a dla innych życie w rytmie miasta oraz bliskość kawiarni i lokali usługowych to coś, bez czego nie wyobrażają sobie codzienności. 

W praktyce jednak lepsza lokalizacja wpływa na podwyższoną cenę nieruchomości zlokalizowanych w tych najbardziej atrakcyjnych częściach miasta, dlatego dopiero oba czynniki razem determinują wybory, jakich dokonują klienci. Niższe ceny mieszkań na obrzeżach często rekompensują mniejszy komfort związany z ich lokalizacją.

Należy jednak przy tym pamiętać, że mieszkania w miastach z czasem zyskują na wartości więcej, niż mieszkania na obrzeżach lub poza miastem, między innymi ze względu na drożejące i szybciej wyczerpujące się tereny przeznaczone pod zabudowę.

Deweloperzy są świadomi tego, jak ważna jest lokalizacja dla sukcesu inwestycji, dlatego najchętniej realizują swoje projekty w miejscach, które będą atrakcyjne dla jak największej grupy potencjalnych mieszkańców. Jednym z takich przykładów jest Osiedle Leśna II, które powstaje w Olsztynie w pobliżu dużych arterii komunikacyjnych, Dworca Zachodniego i Starego Miasta, a jednocześnie znajduje się w otulinie Lasu Miejskiego i bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Długiego. Taka lokalizacja inwestycji zapewnia ciszę i możliwości aktywnego wypoczynku na łonie natury, a jednocześnie bliskość wszelkich miejskich udogodnień.

Osiedle Leśna 2 w Olsztynie, położone nad jeziorem, w otoczeniu lasu
Osiedle Leśna 2 w Olsztynie, położone nad jeziorem, w otoczeniu lasu

Więcej o znaczeniu lokalizacji przeczytasz w artykule:

Dlaczego lokalizacja ma znaczenie?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak lokalizacja wpływa na ceny nieruchomości (bezpośrednio i pośrednio), zajrzyj do wpisu: 

Od czego zależą ceny mieszkań? Kiedy najniższa nie znaczy najlepsza?

Cena

Cena ma ogromne znaczenie przy wyborze mieszkania i nie bójmy się tego stwierdzenia. Często jako nabywcy mieszkań musimy zaakceptować pewne kompromisy pomiędzy wymarzonym metrażem, standardem i lokalizacją a ceną mieszkania, którą jesteśmy gotowi, z różnych powodów, zapłacić deweloperowi. 

Pamiętajmy jednak, że wraz z różnicą w cenie, czasami stosunkowo niewielką, oferuje się zupełnie różne jakości. 

Dla przykładu mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych w cenie 5500zł/m2 i mieszkanie o tej samej powierzchni w cenie 5300zł/m2 to różnica w kwocie całkowitej jedynie 10.000zł (czyli ok. 50zł więcej miesięcznie przy kredycie na 15 lat), a to droższe z nich może mieć bardziej atrakcyjne zagospodarowanie terenu, oświetlenie i gniazda wtykowe na balkonie, wyższy standard wykończenia przez dewelopera (np. białkowane ściany, więcej gniazd i punktów oświetleniowych) i być bliżej przystanków komunikacji miejskiej lub wiele innych. 

Zwracajmy zatem uwagę na szczegóły, które mogą w dużym stopniu wpłynąć na koszty późniejszego wykończenia mieszkania oraz komfort jego użytkowania. 

Przeczytaj dlaczego niezawsze najniższa cena, znaczy najlepsza.

Deweloper i generalny wykonawca

Nie każdy wie, jaka jest różnica między deweloperem, a generalnym wykonawcą. Do zadań dewelopera należy (zazwyczaj) m.in. nabywanie gruntów, zlecenie prac projektowych oraz nadzór nad nimi, znalezienie generalnego wykonawcy, jeżeli sam nim nie jest, kontrola nad prowadzonymi robotami budowlanymi, sprzedaż lokali i obsługa klienta, a przede wszystkim przeniesienie prawa własności (po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie) lokalu (np. mieszkania) na nabywcę.

Jak wyżej wspomnieliśmy, deweloper może, ale nie musi być generalnym wykonawcą. Może go wybrać spośród wielu działających na rynku firm budowlanych zajmujących się generalnym wykonawstwem, których to zadaniem będzie potem prowadzenie robót budowlanych od A do Z, z możliwością zlecenia części prac podwykonawcom.

Warto zatem zapoznać się z opiniami nie tylko o deweloperze, ale również o generalnym wykonawcy danej inwestycji, bo to od niego w dużej mierze zależy jakość wykonanych prac na budowie i końcowy rezultat. 

Co warto wiedzieć o wybranym deweloperze przeczytasz w artykule: Deweloper, ale który? Na kogo postawić ?

Standard inwestycji

Standard inwestycji to szerokie pojęcie, które szerzej omówiliśmy w tym artykule.

Jeżeli tylko nasz portfel na to pozwala, warto rozejrzeć się za inwestycjami z rynku premium, ponieważ pod wieloma względami oferują one bardziej komfortowe mieszkania w najlepszych lokalizacjach. Ciekawsza architektura, więcej zieleni osiedlowej, większe pomieszczenia, więcej punktów elektrycznych i oświetleniowych, lepsza akustyka ścian między mieszkaniami, wyższa wysokość pomieszczeń i większe okna o lepszych parametrach termoizolacyjnych to tylko niektóre z szeregu elementów charakterystycznych dla większości inwestycji premium. Wiele z nich wpływa na samopoczucie mieszkańców w sposób bezpośredni, co jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi.

Pamiętajmy jednak, że obecne normy budowlane wymuszają na projektantach i deweloperach rozwiązania, które gwarantują pewien poziom komfortu nawet dla inwestycji o niższym budżecie. Nie musimy się zatem obawiać, że tzw. mieszkania popularne, czyli o średnim standardzie, będą miały nieszczelne okna i ściany tak cienkie, że będziemy słyszeli wieczorne rozmowy sąsiadów. 

Czytaj więcej o akustyce i rodzajach okien w mieszkaniach.

Wiadomym jest, że im wyższy standard, tym wyższa cena, wybierzmy zatem mieszkanie, którego standard będzie adekwatny do możliwości finansowych, ale które będzie odpowiadało naszym potrzebom. 

Osiedle Leśna 2 w Olsztynie – deweloper Arbet Investment Group

Liczba pokoi, rozkład mieszkania

Liczba pokoi to jedna z najbardziej istotnych cech mieszkania. Przeanalizujmy potrzeby naszej rodziny i wybierzmy mieszkanie adekwatne do naszych potrzeb. Planujesz (więcej) dzieci w niedalekiej przyszłości lub pracujesz zdalnie? Wybierz mieszkanie z dodatkowym pokojem. Mieszkanie będzie przeznaczone dla 3 osób lub więcej? Warto rozejrzeć się za lokalem z dodatkowym WC. Często gotujesz i nie chcesz, aby goście widzieli chaos, który powstaje w kuchni? Wybierz mieszkanie z wydzieloną kuchnią. A może wolisz w czasie gotowania być w centrum wydarzeń lub przeciwnie – nie gotujesz prawie wcale? W obu tych przypadkach świetnie sprawdzi się aneks kuchenny.

Oglądając rzuty mieszkań prezentowane na stronach deweloperów, warto zwrócić uwagę, które ściany są ścianami działowymi i będą mogły być przesunięte lub wyburzone w procedurze zmian lokatorskich. Czasem może okazać się, że w miejscu odpowiednio dużej, wydzielonej kuchni spokojnie możemy zaaranżować dodatkowy pokój np. dla dziecka lub gabinet, a kuchnię w formie aneksu urządzić w salonie. 

Nie tylko liczba pomieszczeń powinna być wzięta pod uwagę przy wyborze mieszkania. Znaczenie będzie miała także ich wielkość, ustawność oraz ilość miejsca do przechowywania.

Niefortunne usytuowanie drzwi i okien nawet w dużym pokoju może bardzo ograniczać możliwości jego aranżacji. Duży przedpokój to, co prawda, kilka dodatkowych metrów, za które musimy zapłacić, ale pamiętajmy, że w mieszkaniu nie powinno zabraknąć pojemnej szafy na okrycia wierzchnie, która najczęściej znajdzie się właśnie w tym pomieszczeniu. Warto oszacować ilość miejsca potrzebnego w szafach oraz podczas projektowania zabudowy w salonie meblowym czy u stolarza.

Ergonomia mieszkań, nazywana często rozkładem mieszkań lub ustawnością mieszkań, to właśnie jakość zaproponowanego przez dewelopera układu mieszkania, jego “pojemność” oraz możliwość optymalnej jego aranżacji, bez zbędnych wolnych przestrzeni, których nie możemy wykorzystać, a które przecież kosztują. 

Wielu deweloperów nie zwraca należytej uwagi na ergonomię oferowanych przez nich mieszkań. Ciasne przejścia, brak miejsca np. na stół jadalniany lub szafę w sypialni, brak miejsca na szafę w przedpokoju, zbyt długie i wąskie pokoje, “dziwne kąty” w mieszkaniu, czy ilość i rozmieszczenie okien uniemożliwiające racjonalne wykorzystanie przestrzeni to częste “grzeszki” architektów oraz firm deweloperskich. Wybierając mieszkanie nie pozwólmy zatem, by piękna architektura czy niska cena były ważniejsze, niż funkcjonalność naszego mieszkania, bo skutki błędnej decyzji będziemy odczuwać przez lata.

Wybierając mieszkanie warto zatem dokładnie przeanalizować kartę lokalu pod kątem możliwości aranżacyjnych i wykorzystania przestrzeni. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy w tej kwestii, wybierz kilka mieszkań, które wydają Ci się atrakcyjne i poproś o poradę architekta wnętrz.
źródło: Pinterest

Orientacja względem stron świata

Wybierając mieszkanie, powinniśmy zwrócić uwagę na ekspozycję okien. Generalnie za najbardziej pożądane przyjmuje się mieszkania południowo-zachodnie.

Mieszkania południowe są najcieplejsze i najlepiej doświetlone, szczególnie zimą, ponieważ czas nasłonecznienia za dnia jest w nich najdłuższy. Z drugiej strony latem konieczne będą jakieś rozwiązania zacieniające – np. zasłony lub żaluzje, gdyż nadmiar słońca może być uciążliwy. 

Strona północna to zupełne przeciwieństwo, ponieważ takie mieszkania nie są bezpośrednio oświetlone. Przepisy budowlane pozwalają na lokalizowanie mieszkań od strony północnej jedynie w określonych przypadkach. Zazwyczaj mieszkania z oknami na północ posiadają jeszcze inne, skierowane w którąś z pozostałych stron świata. Powinniśmy zatem zastanowić się, czy mieszkanie, które nas interesuje, ma okna w dobrym kierunku w odpowiednich pomieszczeniach. W kuchni i sypialni sprawdzą się okna skierowane na północ, dzięki czemu pomieszczenia nie będą się przegrzewać. Okna w tych samych pomieszczeniach, skierowane na wschód, zapewnią nam przyjemne poranki, gdyż to właśnie o tej porze dnia zaglądać tam będą promienie słońca. Salon o ekspozycji południowej lub zachodniej będzie oświetlony przez większość dnia lub przynajmniej w tych godzinach, w których zazwyczaj w nim przebywamy. 

Ze względu na odmienne upodobania każdego z nas odnośnie orientacji mieszkania względem stron świata, należy przeanalizować własne preferencje i nie kierować się tym, co wolą inni. 

Udogodnienia na osiedlu 

Oprócz samego mieszkania warto przyjrzeć się, co jeszcze inwestycja oferuje swoim przyszłym mieszkańcom oraz czy te udogodnienia są dodatkowo płatne, czy też zawarte są w cenie mieszkania. 

Komórka lokatorska

Jednym z najistotniejszych plusów jest tzw. komórka lokatorska, czyli wydzielony ścianą murowaną lub ażurową “schowek”, potocznie określany mianem piwnicy. Jej zalety są oczywiste: komórka lokatorska pomieści wszystko to, co nie weszło do szaf w mieszkaniu, czego nie chcemy się pozbywać, ale nie używamy na codzień. Może to być sprzęt sportowy, zapasy przetworów, narzędzia, dmuchane koła do pływania, zimowe okrycia wierzchnie i wiele innych. Piwnica sprawdzi się już w czasie wykańczania mieszkania – możemy w nich umieścić nadmiarowe materiały lub narzędzia, które na dany moment nie są w użyciu, a nie chcemy, aby zaginęły. Kupując nowe mieszkanie warto zorientować się jakiej wielkości są komórki lokatorskie oraz czy są dodatkowo płatne. Większość deweloperów przekazuje przyszłym mieszkańcom takie powierzchnie za dodatkową opłatą ale zdarza się, że są one w cenie mieszkania. Najczęściej obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy – pierwszeństwo w wyborze np. największej komórki lub najlepiej zlokalizowanej będzie miał ten, kto pierwszy zdecyduje się na zakup mieszkania.

Rowerownia i wózkarnia

Inne pomieszczenia, które zwiększają komfort użytkowania budynków, to wózkarnia i rowerownia. Oba pomieszczenia powinny być dostępne wyłącznie dla mieszkańców. W biurach sprzedaży możemy otrzymać informację, czy w interesującej nas inwestycji takie pomieszczenia są przewidziane, jeśli tak, to jakiej będą wielkości. Możemy w ten sposób oszacować ile wózków/rowerów będzie można w nich zmieścić, czy będzie łatwo je stamtąd wydostać itd. Jeżeli wózkarnia czy rowerownia nie znajduje się na parterze a na innym piętrze, np w piwnicy, to upewnijmy się, że prowadzi tam winda.

Zamiast rowerowni może wystąpić zewnętrzny parking rowerowy. Dla bezpieczeństwa dobrze jest, aby był ogrodzony (indywidualnie lub w ramach inwestycji) i zadaszony np. w postaci wiaty.

Przestrzenie wspólne

Obecnie deweloperzy coraz częściej w ramach nowych inwestycji proponują przyszłym mieszkańcom prawdziwą gratkę: salę hobby, pomieszczenia fitness, kluby dziecięce itp. 

Jeżeli w Twoim mieście znajduje się taka inwestycja to warto się jej przyjrzeć. Tego typu przestrzenie wspólne są świetnymi miejscami spotkań sąsiedzkich, zabaw dziecięcych i rodzinnego spędzania czasu bez opuszczania miejsca zamieszkania. Warto zapytać, jakich kosztów utrzymania tego typu pomieszczeń możemy się spodziewać, jeżeli zarządcą takiego pomieszczenia będzie wspólnota.

Lokale usługowe

Inaczej wygląda sprawa z lokalami usługowymi, prowadzonymi przez przedsiębiorców, którzy kupili lub wynajęli powierzchnię w naszym budynku pod swoją działalność. Wtedy wspólnota nie ponosi kosztów utrzymania takich lokali, a jako mieszkańcy możemy cieszyć się wygodą i oszczędnością czasu.

Zagospodarowanie terenu

Podejmując decyzję o wyborze mieszkania warto sprawdzić, czy na terenie inwestycji będą znajdować się jakieś miejsca rekreacji. W zależności od naszych upodobań może to być altana grillowa, fontanna z ławeczkami, pergola otoczona piękną zielenią lub np. strefa street workout, boisko, czy rolkowisko. Jeżeli posiadamy lub planujemy mieć dzieci, sprawdźmy, jak wyglądać będzie planowany na osiedlu plac zabaw czy boiska sportowe. Może warto zastanowić się nad mieszkaniem, z którego będziemy mogli obserwować nasze pociechy przez okno? Osoby, dla których radosne okrzyki bawiących się maluchów to po prostu hałas, powinny wybierać mieszkania na wyższych kondygnacjach, gdzie tego typu dźwięki już nie docierają. Jeszcze lepszym, wyborem będzie mieszkanie, którego okna nie są skierowane w stronę placu zabaw.

Osiedle Leśna 2 w Olsztynie, zdjęcie własne

Więcej o trendach w projektowaniu terenów zielonych na nowoczesnych osiedlach przeczytasz tutaj.

Balkony, loggie i ogródki

Rok 2020 minął nam pod znakiem ogólnoświatowej pandemii, która podniosła wartość mieszkań z dużymi balkonami, loggiami i ogródkami. W dobie ograniczeń w poruszaniu, zamkniętych szkół i ograniczonych kontaktów społecznych, tego typu miejsca do wypoczynku, szczególnie te bardziej przestronne, zyskały w oczach nabywców mieszkań. Oprócz możliwości spędzania wolnego czasu na powietrzu, uprawiania własnych warzyw i ziół, czy wypicia porannej kawy na łonie natury, przestrzenie te to również dodatkowe metry kwadratowe do zabawy dla naszych dzieci lub przyjmowania znajomych w okresie wiosenno-letnim. 

Zagospodarowanie niewielkiego balkonu, źródło: Pinterest

 

Na balkonach, szczególnie tych z przeziernymi balustradami lub łączonymi z balkonem sąsiada, często próbujemy zapewnić sobie nieco więcej prywatności. Warto pamiętać, że wszystkie elementy “odgradzające” nasz balkon od otoczenia widoczne są z zewnątrz i wpływają na estetykę całego budynku. Sprawdź, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie pomysły na zagospodarowanie balkonu i osłonięcie balkonu od sąsiada.

Bezpieczeństwo na osiedlu

Nowoczesne osiedla to przeważnie większe bezpieczeństwo mieszkańców. Istnieje wiele rozwiązań stosowanych przez deweloperów, które mogą podnieść bezpieczeństwo nie tylko samych budynków, ale także całego osiedla. Należą do nich m.in.:

  • wideodomofony
  • szlabany na wjeździe do osiedla
  • ogrodzone place zabaw
  • ogrodzony teren osiedla z kontrolą dostępu
  • ochrona/strażnik
  • monitoring (wprowadzenie go leży zazwyczaj w zakresie wspólnoty mieszkaniowej)

Zastosowanie tego typu rozwiązań podnosi standard, a tym samym koszty inwestycji, co przekłada się na ceny mieszkań. Tym niemniej, jeżeli wybieramy inwestycję przy ruchliwej ulicy lub w dzielnicy, która słynie z nieprzyjemnych incydentów, warto wybrać osiedle ogrodzone. W każdym przypadku warto mieć świadomość, jakie są wady i zalety osiedli otwartych i zamkniętych i postąpić zgodnie z własnymi przekonaniami.

Możliwość parkowania

W dzisiejszym zmotoryzowanym społeczeństwie obecność miejsc do parkowania przy miejscu zamieszkania to absolutny must-have. Plany miejscowe zazwyczaj określają ilość miejsc parkingowych przypadających na jedno mieszkanie i tej liczby deweloperzy muszą bezwzględnie przestrzegać. Przed podjęciem decyzji o zakupie upewnijmy się, czy i jaka ilość miejsc parkingowych jest przypisana do wybranego mieszkania. 

Aby spełnić potrzeby parkingowe inwestycji, na osiedlach projektuje się zazwyczaj miejsca naziemne (tzw. “parkingi pod chmurką”) lub hale garażowe (nadziemne lub podziemne).

Hale garażowe są rozwiązaniem lepszym, gdyż wychodząc z samochodu do mieszkania nie musimy nawet wychodzić na powietrze, co świetnie się sprawdza zimą lub w czasie ulewy. Ponadto samochód nie wychładza się na mrozie ani nie przegrzewa na słońcu i  łatwiej jest go utrzymać w dobrym stanie technicznym. Jest też lepiej zabezpieczony przed ewentualną kradzieżą. 

Jest to jednak opcja często znacznie droższa od miejsc naziemnych. Ceny miejsc w halach wahają się od 20 do nawet 50 tys. zł za miejsce w większych miastach Polski. W centrach miast liczba takich stanowisk jest zazwyczaj mocno ograniczona ze względu na niewielkie rozmiary działek. W przypadku hali garażowej warto sprawdzić, czy zaliczana jest ona do części wspólnych, czy stanowi wyodrębniony lokal. Ma to znaczenie dla wysokości podatku od nieruchomości, który należy uiszczać co roku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. 

Dla osób, które nie mają większych wymagań niż to, aby mieć pewność, że zawsze będzie gdzie zaparkować pod domem, świetnym rozwiązaniem będzie miejsce parkingowe naziemne. Stanowiska takie są przeważnie zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, zabezpieczone szlabanem przed zajęciem przez osoby postronne i dużo tańsze – ok. 10 tys. zł za miejsce w zależności od inwestycji. 

Rzadziej, ale wciąż jeszcze w ofercie deweloperów pojawiają się również garaże indywidualne. Jeżeli takie występują, to zapewniają największy komfort spośród wymienionych propozycji – mamy własne pomieszczenie dostępne tylko dla nas, bez obaw, że ktoś przypadkiem uszkodzi nasz samochód. Oprócz auta zmieścimy w nim półki lub szafki, ciesząc się dodatkową przestrzenią do przechowywania. Garaże indywidualne są zazwyczaj najdroższe, a ich ceny wynoszą ponad 30 tys. zł. Jeżeli szukasz dla siebie mieszkania pod Olsztynem z garażem indywidualnym, sprawdź ofertę Osiedla Bartąg lub Osiedla Sterowców.

Idealnie jeśli na terenie osiedla lub w jego sąsiedztwie znajdują się miejsca parkingowe ogólnodostępne. Oszczędzi to nerwów odwiedzającym nas gościom.

Parking na Osiedlu Sterowców w Dywitach, zdjęcie własne

Lokale na wynajem po sąsiedzku

Kilka lat temu w mediach pojawiły się informacje o problemach mieszkańców atrakcyjnych dzielnic w dużych miastach związane z wynajmem krótkoterminowym, jaki ma miejsce w zamieszkiwanych przez nich budynkach. Korzystający z tanich połączeń lotniczych oraz wysokiego standardu współczesnego polskiego budownictwa mieszkaniowego (który obejmować potrafi np. sale fitness, baseny i inne atrakcje godne dobrych hoteli) turyści zagraniczni okazali się być bardzo uciążliwi. Niemal codziennymi imprezami i dewastacją części wspólnych budynku uprzykrzali stałym mieszkańcom korzystanie z komfortu, na który właściciele mieszkań liczyli, nabywając wymarzone lokum o bardzo wysokim standardzie i adekwatnej do tego standardu cenie.

Opisana powyżej sytuacja jest skrajna i dość dramatyczna, jednak podobne problemy w mniejszej skali (np. z imprezującymi studentami lub turystami) mogą pojawić się w wielu miastach i dzielnicach.

Wybierając mieszkanie sprawdź zatem, czy w wybranej przez Ciebie inwestycji większość mieszkań to nie są tzw.mikroapartamenty, kawalerki i mieszkania dwupokojowe z niewielkimi balkonami lub w ogóle bez nich, gdyż taka struktura mieszkań może wskazywać na inwestycyjne przeznaczenie całego projektu. Małe mieszkania są bardzo atrakcyjne pod kątem najmu i często taki jest ich los, szczególnie w centrach miast, w pobliżu uczelni lub miejscach atrakcyjnych turystycznie. Szanujący swoich klientów deweloperzy zazwyczaj informują ich o przeznaczeniu projektu, szczególnie w przypadku, gdy powstaje on typowo pod inwestorów, czyli osoby zajmujące się wynajmem lub dalszą odsprzedażą nieruchomości. Jeżeli deweloper odmawia Ci sprzedaży danego mieszkania, to nie należy się na niego obrażać, gdyż prawdopodobnie obawia się o Twoje zadowolenie z zakupu w przyszłości. Wiele cennych informacji może dostarczyć strona internetowa inwestycji. Warto również zdać się na własny zdrowy rozsądek i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sam byłbym gotów w tej lokalizacji zainwestować w mieszkanie na wynajem. Czy takich atrakcyjnych inwestycyjnie mieszkań jest większość? Kim moga być potencjalni wynajmujący? Czy byłby to wynajem długo-, czy krótkoterminowy? Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w zorientowaniu się czy i jakiego rodzaju wynajem będzie miał miejsce w mieszkaniach po sąsiedzku i czy jesteśmy gotowi zaakceptować taki stan rzeczy. Na podstawie takiej krótkiej analizy możemy podjąć decyzję o zakupie mieszkania lub rozejrzeć się za inną lokalizacją.

Które piętro najlepsze?

Wybór piętra zależy od indywidualnych preferencji nabywcy. Partery przez długi czas były najrzadziej wybierane z obawy o włamania i brak prywatności. Obecnie jednak włamania do mieszkań w parterze należą już do rzadkości, szczególnie w przypadku inwestycji ogrodzonych, chronionych przez wyspecjalizowaną firmę, monitorowanych lub mieszkań z ogródkami. Chęć osłonięcia się od innych jest typowa dla naszego społeczeństwa i z tego powodu mieszkania w parterach bez ogródków cieszą się najmniejszym zainteresowaniem. W związku z tym ich ceny są często nieco niższe niż mieszkań na wyższych kondygnacjach. Jeżeli jednak nie chcemy codziennie czekać na windę lub uprawiać wspinaczki w przerwach w dostawie prądu, mamy czworonożnego pupila, któremu chcemy umożliwić wyjście na zewnątrz lub do dyspozycji jest zewnętrzny ogródek w którym będą bawić się dzieci lub można uprawiać własne rośliny, to mieszkanie w parterze może być doskonałym rozwiązaniem. 

Mieszkania na 1. i 2. piętrze są już na tyle wysoko, że zapewnią umiarkowaną i dla wielu osób wystarczającą prywatność, a w przypadku awarii windy nie powinno być problemu z wejściem po schodach. Minusem mieszkania zlokalizowanego na 1. lub 2. piętrze jest nieco wyższa cena w stosunku do parteru i brak szczególnie imponujących widoków za oknem.

Mieszkania od 3. piętra wzwyż aż do przedostatniego piętra to zazwyczaj dużo prywatności, coraz lepsze widoki z okna i coraz mniej hałasów z ulicy. W przeciwieństwie do ostatniej kondygnacji nie występuje ryzyko przecieków na dachu, nadmiernego przegrzewania i wychładzania. 

Ostatnia kondygnacja to absolutnie najlepsze widoki z okna, największa prywatność i brak hałasu przesuwanych mebli u sąsiada z góry. Mieszkania zlokalizowane na najwyższym piętrze, szczególnie w budynkach wysokich i wysokościowych (powyżej 9 kondygnacji), są najbardziej pożądane przez osoby ceniące sobie otwartą przestrzeń. Z tego względu, mimo wyższych cen, często sprzedają się w pierwszej kolejności. Warto jednak przemyśleć kwestię potencjalnego zagrożenia przeciekiem, hałasu od instalacji zlokalizowanych na dachu i wiatru, który może dokuczać bardziej wrażliwym mieszkańcom. Jeśli jednak nie obawiasz się tego, a piękny widok na jezioro, morze lub panoramę miasta to jest coś, co chcesz oglądać każdego dnia – nie będziesz żałował zakupu.

Poranna kawa na tarasie jednego z mieszkań na Osiedlu Leśna 2 w Olsztynie z widokiem na jezioro, zdjęcie własne

Charakter zabudowy

Charakter zabudowy, czyli wysokość i styl budynków, to nie tylko kwestia gustu. Z rozmiarem budynku, w którym chcielibyśmy zamieszkać, wiąże się ważny aspekt jakim jest poźniejsza wielkość wspólnoty mieszkaniowej. 

Obecnie wielu deweloperów (zwłaszcza w dużych miastach) buduje kilkunastopiętrowe budynki mieszkalne. Często mieszkania w nich są tańsze (nie dotyczy to inwestycji premium) i dobrze usytuowane. Pytanie, czy chcemy mieć kilkuset sąsiadów, spory ruch na klatce schodowej i kłopot z miejscem parkingowym. Warto też zwrócić uwagę na nasłonecznienie takich mieszkań, które może okazać się ograniczone. Niska zabudowa to większy spokój, ale koszty utrzymania osiedla rozkładają się na mniej osób, a zatem mogą być nieco wyższe.

Osiedle Riverview w Gdańsku, zdjęcie własne

Odległość od windy i klatki schodowej

Mieszkania w pobliżu windy i klatki schodowej są wygodne ze względu na niewielką odległość, którą musimy pokonać niosąc zakupy czy bagaże. Jest to korzystne w przypadku osób starszych, rodzin z dziećmi lub osób z niepełnosprawnościami. Minusem tej lokalizacji jest to, że w takich mieszkaniach często słychać cały ruch jaki odbywa się na korytarzu. Bezpośrednie sąsiedztwo windy lub klatki schodowej (przez ścianę) ma również dwie strony medalu – plusem jest to, że sąsiadujemy tylko z jednym lokalem mieszkalnym, a minusem, że nasze mieszkanie będzie musiało mieć nieco większe grzejniki niż pozostałe, aby zrekompensować straty ciepła przez ścianę między lokalem a windą/klatką schodową.

Widok z okna

Czy zwróciłeś kiedyś uwagę, że pokoje hotelowe “z widokiem na morze” są droższe niż pozostałe? Mimo wyższej ceny wielu gości hotelowych oczekuje takiego właśnie pokoju, ponieważ na codzień brakuje nam widoku natury. Udowodniono, że widok z okna w mniejszym lub większym stopniu wpływa na nasze samopoczucie każdego dnia. Osoby myślące pozytywnie są bardziej wydajne w pracy, nawiązują więcej znajomości i cieszą się lepszym zdrowiem. Widok z okna, który poprawi Twoje samopoczucie, może być innym widokiem, niż ten wybrany przez dobrego znajomego. W tym aspekcie warto kierować się osobistym poczuciem estetyki. Dla jednego będzie to panorama miasta, dla drugiego widok na las czy jezioro lub chociażby osiedlową zieleń albo zbiornik wodny. Wybierając mieszkanie w mieście warto zapoznać się z planem miejscowym dla najbliższej okolicy, który pozwoli nam ocenić, czy w przyszłości w sąsiedztwie powstaną inne obiekty, które wpłyną na nasz widok z okna. Takie działanie pomoże nam w podjęciu przemyślanej decyzji o zakupie mieszkania oraz pozwoli uniknąć rozczarowań w przyszłości. 

Widok na panoramę Olsztyna z tarasu na Osiedlu Leśna 2 w Olsztynie, w tle katedra św. Jakuba, zdjęcie własne

Dostępność

O dostępności wiele się mówi, ale niewiele osób naprawdę rozumie co ona oznacza. Wydaje się nam, że niepełnosprawność nas nie dotyczy, ale eksperci w tym temacie powtarzają, że z niepełnosprawnością albo się rodzi, albo się do niej dorasta. W pewnym momencie naszego życia może nam się przydarzyć jakaś trudność np. w widzeniu lub poruszaniu się, chociażby z powodu wieku lub wypadku z pracy. Może to dotyczyć także któregoś z członków naszej rodziny. Warto zatem zainteresować się z podstawowymi zasadami dostępności i wybierać inwestycje, po których poruszanie się z wózkiem dziecięcym, złamaną nogą lub o lasce nie okaże się nadmiernym wyzwaniem.

Okolica 

Sąsiedztwo inwestycji ma ogromne znaczenie dla komfortu jej mieszkańców. Obecność szkół, sklepów i lokali usługowych ma swoje zalety, które nie wymagają tłumaczenia. Oprócz tego typu podstawowych potrzeb warto rozejrzeć się, jaka jest oferta kulturalna okolicy, ośrodki sportowe czy miejsca rekreacji. Im więcej do zaoferowania ma okolica, tym bogatsze może być spektrum aktywności jakim oddajemy się w czasie wolnym.

Osoby, które po pracy chciałyby odpocząć od zgiełku miasta, mogą wybierać spośród inwestycji zlokalizowanych na obrzeżach miasta, w otoczeniu natury. Decydując się na takie mieszkanie warto zorientować się, jakie są możliwości dojazdu do domu zarówno samochodem, jak i komunikacją publiczną – najlepiej o różnych porach dnia. Brak lokali usługowych może zrekompensować sąsiedztwo lasu czy rzeki, które umożliwiają długie, odprężające spacery. Coraz częściej zdarza się, że w ramach samej inwestycji powstają tereny rekreacyjne i lokale usługowe, wobec czego ich obecność w sąsiedztwie staje się mniej znacząca.

Z drugiej strony należy zwrócić też uwagę na źródła brzydkiego zapachu, toksycznych oparów (np. ze spalarni śmieci, zakładów produkcyjnych), czy nadmiernego hałasu w okolicy, które przeoczone w momencie zakupu mieszkania mogą zamienić nasze życie w koszmar z wiecznie zamkniętymi oknami, alergiami i infekcjami. Warto również wnikliwie przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego dla okolicy pod kątem możliwości powstania tego typu zakładów w przyszłości. Unikajmy też inwestycji, które mają w pobliżu potencjalnie „niebezpieczne” miejsca, takie jak: bary, puby, kluby, agencje towarzyskie, salony „masażu”, lokale hazardowe etc. Narzędzie jakim są mapy Google pozwolą szybko i bez wychodzenia z domu zorientować się w sytuacji.

Okolica Osiedle Leśna 2 w Olsztynie – ścieżka spacerowa wokół Jeziora Długiego, zdjęcie własne

Miesięczne koszty utrzymania

Kolejną podstawową kwestią są potencjalne koszty utrzymania lokalu i części wspólnych. U dewelopera możemy poznać przybliżoną miesięczną wysokość opłat oraz dowiedzieć się, co będzie się na nią składać. W przypadku mieszkań zakupionych u dewelopera lub osoby prywatnej w już zakończonym i oddanym do użytkowania budynku możemy poznać dokładne koszty odwiedzając forum mieszkańców lub na podstawie informacji uzyskanej od zarządcy nieruchomości.

Dojazd

Osoby posiadające samochód powinny zwrócić uwagę nie tylko na dojazd do osiedla, ale również na wyjazd, bo nie zawsze jest on równie dogodny. Np. dla inwestycji zlokalizowanych przy drogach jednokierunkowych lub drogach wielopasmowych z oddzielonym pasem zieleni, możliwość dojazdu i wyjazdu może odbywać się tylko w jednym kierunku. Dobry dojazd samochodem to właściwie tylko połowa sukcesu. Zmotoryzowani często zapominają o istnieniu komunikacji miejskiej, która może okazać się niezbędna w przypadku młodszych członków rodziny lub awarii samochodu. Im więcej środków komunikacji w pobliżu osiedla, tym lepiej. Dobra komunikacja ułatwia nie tylko codzienne, samodzielne dojazdy na dodatkowe zajęcia pozaszkolne, ale także późniejszą odsprzedaż nieruchomości.

Osoby wybierające mieszkanie na peryferiach powinny zorientować się jaki jest dojazd do osiedla samochodem i komunikacją publiczną lub, jeżeli go brak, czy, jaki i kiedy ma powstać. Dojazdy do osiedli, które nie leżą na działkach deweloperów, powinny być realizowane przez gminy, które nie zawsze mają na to pieniądze tu i teraz. W praktyce często odbywa się to na zasadzie współpracy pomiędzy gminą a deweloperem, ale zazwyczaj musi najpierw powstać kilka budynków, aby takie przedsięwzięcie mogło się rozpocząć. Może okazać się, że taka możliwość pojawi się dopiero za kilka lat i na początku będzie trzeba pomęczyć się z jazdą po drodze gruntowej – warto mieć tego świadomość.

powrót