Balkon, taras czy loggia?
Wraz z mieszkaniem deweloperzy oferują zazwyczaj dodatkową przestrzeń, którą może być balkon, taras lub loggia. Ich wspólną cechą jest przeznaczenie – to zewnętrzne, prywatne strefy relaksu, miejsca letnich spotkań, enklawy zieleni. Czym się jednak różnią i które z rozwiązań wybrać?
Czym jest balkon?
Balkon to wystający, nadwieszony, otwarty element architektoniczny budynku, ograniczony barierką. Zazwyczaj posiada mniejszą powierzchnię niż taras, co ogranicza możliwości aranżacji. Duży wpływ na funkcjonalność balkonu ma kwestia, czy posiada zadaszenie – w postaci płyty balkonu powyżej lub zaprojektowanego daszku. Kupując mieszkanie na ostatnim piętrze w nowoprojektowanych budynkach, warto upewnić się, że deweloper planuje zrealizować daszek nad balkonem.
Jego brak może znacząco ograniczać funkcjonalność balkonu. Powierzchnia balkonu powinna być podana na karcie mieszkania, ale nie wlicza się do powierzchni lokalu.
Czym jest loggia?
Loggia to inaczej wnęka w elewacji budynku, otwarta na zewnątrz, posiadająca zadaszenie i ściany boczne, oddzielona ścianą, drzwiami i oknami od pomieszczeń wewnętrznych. Daje dużo możliwości aranżacyjnych i zazwyczaj więcej poczucia prywatności niż otwarty balon.
Loggie można wydzielić witryną okienną tworząc małe, dodatkowe pomieszczenie, urozmaicające mieszkanie. Przeszklenie stanowi także dobrą barierę przed hałasem i wiatrem w przypadku loggii skierowanych w stronę ruchliwej ulicy lub zlokalizowanych na wysokich piętrach budynku. Zabudowana przestrzeń może pełnić funkcję ogrodu zimowego, kącika do wypoczynku lub pracy. Należy jednak pamiętać, że zabudowa loggii to zmiana, która ingeruje w wygląd budynku i może wiązać się z potrzebą uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować rozwiązanie z architektem.
Czym jest taras?
Taras to otwarta i odkryta część budynku, czasem otoczona balustradą, znajdująca się na parterze lub na wyższych kondygnacjach. Posiada większy metraż niż loggia lub balkon, co pozwala na swobodne urządzanie przestrzeni i stanowi duży atut mieszkania.
Częściowy lub całkowity brak zadaszenia nad tarasem sprawia, że domownicy mają dobry dostęp do światła, ale naraża meble i inne elementy pozostawione na zewnątrz na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Tarasy na kondygnacjach powyżej parteru (zazwyczaj najwyższych) różnią się od balkonu tym, że pod nimi znajdują się mieszkania lub inne pomieszczenia, podczas gdy balkony stanowią wystające poza obrys budynku płyty. W związku z tym ingerując w pokrycie tarasu ryzykujemy przerwanie szczelności przegrody i przeciek w mieszkaniu poniżej. Tego typu roboty powinniśmy zatem wykonywać ze szczególną ostrożnością. Powierzchnia tarasu, podobnie jak balkonu, powinna być podana na karcie mieszkania, ale nie wlicza się do powierzchni lokalu.
Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie z balkonem, tarasem lub loggią?
Aby podjąć świadomą decyzję, warto mieć na uwadze kilka cech, jakimi charakteryzuje się każde z rozwiązań oraz zastanowić się nad ich zgodnością z naszymi oczekiwaniami.
1. Powierzchnia i wymiar
Podstawową cechą każdej powierzchni dodatkowej jest jej metraż. Większe balkony, tarasy czy loggie oznaczają większą funkcjonalność oraz możliwości aranżacyjne. Propozycje deweloperów są zróżnicowane – w ofercie możemy znaleźć zarówno balkon/loggię o powierzchni 3m2, jak i taras o powierzchni 60m2 lub większej.
Aby wyobrazić sobie skalę przestrzeni, dobrze jest znaleźć odniesienie w rzeczywistości. Niewielki balkon można zaznaczyć na podłodze np. kolorową taśmą lub kredą, zachowując jego rzeczywiste wymiary i w ten sam sposób przetestować, czy mieszczą się na nim wymarzone meble. W przypadku większych powierzchni, warto jest zmierzyć i policzyć pomieszczenia, w których mieszkamy – pozwala to na wyobrażenie sobie, czy przyszły taras będzie powierzchnią bliższy kuchni czy salonowi, a może jeszcze większy?
2. Barierki
Balkony, loggie i tarasy muszą być ograniczone barierkami lub ścianami ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. Zgodnie z polskimi przepisami wysokość takiej barierki nie może być niższa niż 110cm powyżej poziomu wykończonej posadzki.
W projektach wykorzystuje się różne systemy, które cechują się innym wyglądem, ale również wpływają na przyszłe urządzanie i korzystanie. Jeżeli zależy nam na prywatności, powinniśmy rozejrzeć się za mieszkaniem, którego balkon czy taras są choć do pewnej wysokości ograniczone barierką murowaną.
Barierki mogą być również wykonane z metalu (stali lub aluminium) z wypełnieniem szklanym – mlecznym lub przeziernym. Szklane, całkowicie przezroczyste wypełnienie barierki zapewnia najlepsze widoki i dostęp do światła, ale jednocześnie oznacza najmniejszy stopień prywatności.
Jeszcze innym rozwiązaniem będą barierki skonstruowane w całości z metalu – profili lub blachy. Możliwości jest nieskończenie wiele.
3. Orientacja względem stron świata
Warto zwrócić uwagę na położenie balkonu, tarasu czy loggii względem stron świata. Południowa i zachodnia ekspozycja sprzyjają silnemu nasłonecznieniu. Latem na takim balkonie warto zamontować parasol. Tworząc na balkonie zieloną enklawę upewnijmy się też, czy wybrana roślinność poradzi sobie w danych warunkach oświetleniowych.
Taras lub balkon położony od wschodniej strony będzie nasłoneczniony tylko w godzinach porannych. Północ jest najmniej pożądanym kierunkiem, jeśli należymy do osób lubiących korzystać z kąpieli słonecznych lub planujemy uprawę roślin.
4. Widok
Oprócz nasłonecznienia, istotnym elementem wiążącym się z lokalizacją balkonu, będzie rozpościerający się z niego widok. Na nic zda się piękne słońce na tarasie przy węźle komunikacyjnym lub zakładzie produkcyjnym.
5. Prywatność
Loggie gwarantują najwyższy stopień prywatności i o ile sąsiedni budynek nie jest zlokalizowany bardzo blisko naszego, to raczej nie będziemy musieli obawiać się o wizualny kontakt z innymi mieszkańcami podczas porannej kawy w szlafroku. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku balkonów, które w zależności od odległości od siebie mogą wiązać się z mniejszym lub większym stopniem prywatności. Jeżeli są blisko siebie, to śmiało przebywając na balkonie będziemy mogli pożyczyć od sąsiada cukier do wspomnianej kawy, ale jednocześnie może się to łączyć z pewnym poczuciem dyskomfortu. Czasem deweloperzy instalują na balkonach panele rozdzielające, które uniemożliwiają przejście z balkonu na balkon oraz kontakt wzrokowy, ale nie zagwarantują, że nikt nie usłyszy naszych rozmów. Jeżeli Twój balkon nie gwarantuje wystarczającej prywatności, tutaj możesz sprawdzić nasze sposoby na jego osłonięcie.
6. Wysokość nad poziomem terenu
Mieszkanie na parterze, często odrzucane ze względu na niskie poczucie prywatności i hałasy, chętnie wybierają osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawne, posiadacze czworonogów lub rodziny z dziećmi, dla których doskonale sprawdzi się taras na parterze i ogródek. Z kolei balkony i tarasy na ostatnich piętrach budynków oferują piękniejszy widok za oknem, prestiż i prywatność, ale w przypadku wieżowców mogą oznaczać też… silne wiatry.
Podsumowując, przy wyborze mieszkania z balkonem, tarasem lub loggią:
- zastanów się nad potrzebami Twojej rodziny – dzieci i czworonogi pokochają prywatny ogródek w parterze;
- cenisz prywatność – wybierz wyższe piętro z dala od ruchliwej ulicy;
- lubisz obserwować przechodniów i żyć w rytmie miasta – wybierz mieszkanie z balkonem w centrum miasta;
- sprawdź położenie balkonu czy tarasu względem stron świata – weź pod uwagę stopień nasłonecznienia;
- określ pożądaną wielkość tej dodatkowej przestrzeni – jak chciałbyś ją zaaranżować i użytkować?
- jeśli szukasz ciszy i spokoju, postaw na osiedle z dala od centrum, gdzie na balkonie lub tarasie w otoczeniu zieleni rano wypijesz kawę przy śpiewie ptaków, a wieczorem zrelaksujesz się obserwując gwiazdy
- jeżeli cenisz prestiż i piękne widoki – wybierz najwyższe piętra budynku i duże tarasy z panoramą miasta lub widokiem na naturę