Budownictwo mixed-use – dlaczego odchodzimy od grodzonych osiedli?

Jeszcze do niedawna ogromnym powodzeniem cieszyły się zamknięte osiedla, które pozwalały mieszkańcom poczuć się bezpiecznie i wyjątkowo. Dla nabywców mieszkań najbardziej liczył się jego metraż, miejsce w garażu i cena. Jednak kwestie ekonomiczne, polityczne i społeczne, zmieniające się przepisy prawa oraz nastroje konsumenckie powodują, że rynek deweloperski wciąż ewoluuje próbując dostosować się do nowych realiów i oczekiwań klientów. Dziś jednorodne, grodzone osiedla zaczynają ustępować tym o funkcjach mieszanych. Czym zatem są tzw. obszary mixed-use i dlaczego są one przyszłością budownictwa?

Teorie urbanistyczne odchodzące do lamusa

Podział miast na „sypialnie”, dzielnice biurowe i centrum z pełnym zakresem usług przestaje dobrze funkcjonować. Dzięki rozdzieleniu funkcji, miasta miały być lepiej zorganizowane i uporządkowane. Wydzielanie osiedli ogrodzeniami miało poprawić bezpieczeństwo, wzmacniać więzi i poczucie odpowiedzialności za przestrzeń u zamieszkujących ją osób. W praktyce jednak takie podejście ma dużo mniej zalet niż wad.

Dziś lokalizowanie podobnych przeznaczeniem obiektów generuje większe korki i zanieczyszczenie powietrza, obciąża gminne budżety np. koniecznością budowy i remontów infrastruktury technicznej i drogowej, a dodatkowo – zabiera nasz cenny czas, tracony na dojazdy do miejsc pracy i rozrywki.

Postpandemiczna rewizja wartości

Choć część z nas zaczyna już zapominać o trwającej ponad 2 lata pandemii Covid-19, to jej mentalne skutki są wciąż aktualne. Popularyzujące się w owym czasie praca zdalna i hybrydowa oraz wydłużenie czasu przebywania w domu spowodowały, że wzrosło znaczenie metrażu i ilości pokoi. Istotnymi elementami mieszkania stały się balkony, tarasy, loggie i ogródki. Jednak zmiany naszego postrzegania przestrzeni nie kończą się na samym mieszkaniu. Ogromnego znaczenia nabrał dostęp do terenów zielonych – wszak tylko na łonie natury mogliśmy zaznać odrobiny normalności i społecznego życia, bo lokale, galerie i obiekty kultury długo były zamknięte. Zaczęliśmy doceniać bliski dostęp do infrastruktury, handlu i usług, bo większość spraw najlepiej było załatwiać w najbliższym sąsiedztwie. Czynniki te spowodowały, że deweloperzy zaczęli dostosowywać swoją ofertę do nowych oczekiwań nabywców, uzupełniając swoje inwestycje o tereny rekreacyjne i funkcje usługowe, do tej pory przez pewien czas często pomijane w projektach.

Atrakcje na miarę oczekiwań klienta

Wzrost zainteresowania większymi mieszkaniami zderzył się jednak z trudną sytuacją geopolityczną i rosnącą inflacją. Trudny dostęp do gruntów budowlanych, wzrost cen materiałów, odpływ pracowników pochodzących z Ukrainy, utrata wartości pieniądza i w efekcie wzrost cen mieszkań, przy jednoczesnym spadku zdolności kredytowej społeczeństwa spowodowały, że większe lokale w ogóle przestały być dla większości osób osiągalne finansowo. Nabywcy akceptować więc będą mniejsze metraże, ale wzrosną ich oczekiwania odnośnie programu funkcjonalnego osiedli i wyglądu części wspólnych budynków. Ogrodzony blok z wideodomofonem już nie wystarczy – szczególnie w dużych miastach – oczekujemy co najmniej rowerowni i zewnętrznych stref rekreacyjnych, a w projektach premium – eleganckiej strefy wejściowej, sali klubowej czy fitness, salki zabaw dla dzieci.

Idea miast 15-minutowych

Po pandemii i szoku związanym z wybuchem wojny na Ukrainie życie towarzyskie na zewnątrz budynków powoli rozkwita na nowo. Chętnie wychodzimy z domu ale nie chcemy tracić czasu na długie dojazdy – do pracy, ośrodków kultury, czy na zakupy. W programach funkcjonalnych osiedli architekci i deweloperzy w przemyślany sposób wprowadzają więc funkcje najbardziej potrzebne danej społeczności. Zgodnie z nową ideą 15-minutowych miast wszystko, co potrzebne na co dzień, powinno znajdować się w odległości 15 minut pieszo od miejsca zamieszkania. Może to być szansą na zapobieganie obciążającej budżet publiczny oraz klimat suburbanizacji, czyli rozlewaniu się miast. Nowe osiedla, zaprojektowane od A do Z, łączyć zatem będą funkcje mieszkaniowe na potrzeby własne, mieszkania na wynajem i część biurową, zapewniając jednocześnie mieszkańcom pełen wachlarz usług, terenów zielonych i rekreacyjnych, miejsc spotkań i innych atrakcji, które podnoszą standard życia.

Budownictwo mixed-use

Rozwój budownictwa mixed use jest szansą na uniknięcie sytuacji, w której w zależności od pory dnia niektóre dzielnice są wyludnione, a inne zatłoczone. Dojazd do domu, miejsca spotkania ze znajomymi czy na zakupy nie będzie zajmował nam połowy wolnej części dnia. Projektując takie obszary wielofunkcyjne (mixed use) należy jednak mieć cały czas na uwadze komfort mieszkańców, a zatem strefować je na przestrzenie prywatne, półprywatne i publiczne. Pozwoli to społeczności na korzystanie z dobrodziejstw idei miasta 15-minutowego bez poświęcania prywatności, do której tak wszyscy przywykliśmy.

W obszarach mixed use, w szczególności w czasach post-Covid 19, w dobie internetu i digitalizacji, ogromną rolę odgrywa ogólnodostępna przestrzeń. Place, skwery, miejsca spotkań – to one w dużej mierze organizują i upiększają przestrzeń, nadają im charakteru i kształtują życie społeczne.

——————————————————————————————————–

Jeśli przekonuje Cię idea miasta 15-minutowego, interesują Cię ekskluzywne mieszkania i cenisz sobie bliskość usług oraz walory natury, zapoznaj się z ofertą Osiedla Leśna w Olsztynie. To nowoczesne osiedle położone jest w otulinie Lasu Miejskiego, nad Jeziorem Długim, jedynie 15 minut pieszo od Starego Miasta. Na terenie Osiedla Leśna mieszczą się liczne usługi, kawiarnie, park rekreacyjny dla mieszkańców z boiskiem, placami zabaw i altanami. Nie brakuje też wybiegu z przeszkodami dla czworonogów. W bezpośrednim sąsiedztwie Osiedla Leśna znajdują się ścieżki pieszo-rowerowe, a w odległości kilku lub kilkunastu minut pieszo – restauracje, biura, szkoły, siłownie i wiele innych.

Budynki charakteryzuje wysoki standard części wspólnych, nowoczesna architektura, niezwykle funkcjonalne i atrakcyjne układy mieszkań oraz duże przeszklenia, z których, dzięki położeniu osiedla na wzgórzu, rozpościerają się widoki na ogromną przestrzeń ze Starym Miastem, lasem lub jeziorem w tle.

 

 

 

 

 

 

 

powrót