Umiejętność czytania uproszczonych rzutów architektonicznych jest kluczowa, aby podjąć dobrą i świadomą decyzję przy wyborze mieszkania. Na co warto zwrócić uwagę?
Ściany
Ściany możemy podzielić w uproszczony sposób na:
– zewnętrzne i wewnętrzne (ze względu na usytuowanie w budynku)
– konstrukcyjne i działowe (ze względu na funkcję)
Powierzchnia mieszkania wyznaczona jest w obrębie ścian konstrukcyjnych – zewnętrznych i wewnętrznych, wg określonych norm. Na karcie mieszkania ściany konstrukcyjne to te wyraźnie grubsze od ścian działowych wewnątrzlokalowych. Ścian konstrukcyjnych nie można przesuwać ani wykonywać w nich otworów, mimo, że znajdują się wewnątrz mieszkania, które kupiliśmy. Zazwyczaj możemy wykonywać w nich bruzdy do instalacji np. elektrycznych, jednak warto taki ruch skonsultować z architektem. Nie należy również modyfikować ścian będących obudową pionów instalacyjnych.
Mieszkania posiadają także ściany działowe, które wynikają z zaprojektowanej aranżacji mieszkania. Są to ściany oddzielające od siebie poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu. Najczęściej mają one grubość 8-12cm. Warto wiedzieć, że możemy je niemal dowolnie modyfikować, dostosowując przestrzeń do własnych potrzeb. Takich przeróbek możemy dokonać już po odbiorze mieszkania lub też, działając odpowiednio wcześnie, w ramach zmian lokatorskich może je dla nas wykonać deweloper.
Okna
Kolejnym ważnym aspektem mieszkania jest to, jakie w budynku zostały zaprojektowane okna. Na rzutach zazwyczaj umieszczone są podstawowe wymiary – wysokość i szerokość okna oraz na jakiej wysokości znajduje się parapet i nadproże. Jest to cenna informacja, ponieważ pozwala zrozumieć, czy mieszkanie będzie dobrze doświetlone. Wielkości okien i sposoby ich otwierania często mają wpływ na przyszłą aranżację np. aby pod oknem zmieścił się blat roboczy w kuchni, parapet musi być zaprojektowany na wysokości min. 85cm od posadzki.
Na rysunku zazwyczaj również zaznaczone są sposoby otwierania okien. Ze względu na to wyróżniamy m.in. okna: nieotwieralne, uchylne, odchylne, przesuwne, rozwierne, uchylno-rozwierne. Jeżeli na rzucie okno zaznaczone jest jako rozwierne, z parapetem na wysokości 0cm od posadzki, mamy do czynienia z drzwiami balkonowymi lub tarasowymi. Ze względu na różne oznaczenia, w razie wątpliwości, warto zapytać o to w biurze sprzedaży.
Drzwi
Podobnie jak w przypadku okien, z rzutu możemy odczytać wiele informacji dotyczących drzwi. Przede wszystkim należy rozróżnić dwa rodzaje: drzwi wejściowe (główne, prowadzące z korytarza do mieszkania) i wewnętrzne (pomiędzy pomieszczeniami w mieszkaniu. Lokale, które oddawane są mieszkańcom w stanie deweloperskim, posiadają drzwi wejściowe, natomiast zakup i montaż drzwi wewnętrznych leży po stronie lokatorów.
Na rysunkach mogą znaleźć się również podstawowe wymiary dotyczące drzwi – wysokość i szerokość. Warto wiedzieć, że nie są to wymiary otworu w ścianie, tylko w świetle ościeżnicy. Różnica między tymi wartościami wynosi zwykle kilka centymetrów po to, aby w otworze mogły zmieścić się drzwi i ościeżnice różnych producentów. Większość mieszkań posiada otwory drzwiowe mogące pomieścić drzwi o skrzydle szer. 80cm i wys. 2m. Pamiętaj, aby dokonując zakupu drzwi najpierw wymierzyć otwory.
Mimo że decyzje dotyczące drzwi wewnętrznych są podejmowane indywidualnie przez mieszkańców danego mieszkania, warto jest wziąć pod uwagę jak zostały one zaprojektowane przez architekta – szczególnie kierunek otwierania drzwi.
W tym kontekście wyróżniamy dwa podstawowe typy drzwi – lewe i prawe.
Aby łatwo rozróżnić z jakimi drzwiami mamy do czynienia należy stanąć tak, aby otwierały się do wewnątrz – “na Ciebie” – i zauważyć, po której stronie zlokalizowane są zawiasy. Jeżeli znajdują się po prawej stronie – są to drzwi prawe, jeżeli po lewej – lewe.
Kierunek otwierania drzwi powinien być uzależniony od aranżacji mebli w danym pomieszczeniu i miejsca, w którym zostały zaprojektowane. W miarę możliwości drzwi powinny otwierać się, zapewniając widok na cały pokój i umożliwiając wygodne przejście między pomieszczeniami.
Dodatkowo, według Warunków Technicznych, drzwi powinny otwierać się do wewnątrz pomieszczenia – z wyjątkiem łazienek i pomieszczeń WC, które powinny otwierać się na zewnątrz.
Kierunek otwierania drzwi możemy zmieniać wg własnych upodobań, jednak warto zwrócić uwagę gdzie na w naszym mieszkaniu znajdzie się włącznik oświetlenia w pokoju – najwygodniej, gdy będzie on umieszczony od strony klamki.
Meble
Na rzucie wyrysowane są już meble – czy muszę tak urządzić mieszkanie?
Nie. Na rzutach architektonicznych zaprojektowana jest tylko przykładowa aranżacja. Decyzja odnośnie umeblowania i wykończenia wnętrza leży po stronie właściciela, jednak przed wprowadzeniem zmian warto przeanalizować dokładnie propozycje architekta, bądź skorzystać z pomocy architekta wnętrz.
Są jednak elementy wyposażenia, których nie można swobodnie przesuwać – armatura sanitarna, sprzęt kuchenny lub inne urządzenia, które wymagają bliskiego przyłączenia się do pionów instalacyjnych. Zazwyczaj nieracjonalne jest zmienianie w projekcie lokalizacji kuchni lub łazienki. Każdą zmianę tego typu należy skonsultować ze specjalistą.
Instalacje
Na komfort mieszkania wpływa nie tylko układ pomieszczeń i wybrane meble. Ważny w przyszłym użytkowaniu jest dostęp do dobrze zaprojektowanych instalacji m. in. elektrycznej i wodnej. Na karcie mieszkania może znaleźć się dodatkowy rzut przedstawiający schematycznie najważniejsze elementy instalacji.
Z opracowanych rzutów można odczytać np. lokalizację grzejników, gniazd elektrycznych, domofonu i innych elementów. W mieszkaniu przewidziane są również gniazda teletechniczne i wypusty na oprawy świetlne. Oznaczenia na rzutach dla różnych inwestycji, mogą się różnić, dlatego zawsze trzeba upewnić się, sprawdzając je z legendą. Pozwala to zweryfikować, czy przedstawiony przebieg instalacji spełnia nasze oczekiwania.
Istotną kwestią jest również to, w czyim zakresie leży rozprowadzenie instalacji wewnątrz mieszkania – dewelopera czy nabywcy. Można sprawdzić to w prospekcie informacyjnym dla danej inwestycji lub, w razie wątpliwości, dopytać się w biurze sprzedaży.