Orientacja mieszkania względem stron świata – co oznacza w praktyce?

Orientacja mieszkania względem stron świata to inaczej kierunek, w którym zwrócone są okna mieszkania.

Karty mieszkań, a czasem inne materiały sprzedażowe prezentowane przez dewelopera, powinny pokazywać tzw. strzałkę północy – znak graficzny określający kierunek północny. Na jej podstawie możemy określić jaka będzie ekspozycja okien w interesującym nas mieszkaniu.

Przykład: W poniższym mieszkaniu okna w sypialni oraz kuchni znajdują się od strony wschodniej z lekkim odchyleniem w kierunku południowym, natomiast w salonie – od strony wschodniej i południowej. Ekspozycja tego lokalu jest zatem południowo – wschodnia. 

Jaka orientacja względem stron świata jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od indywidualnych preferencji przyszłych mieszkańców. 

Generalnie za najbardziej pożądane przyjmuje się mieszkania południowo-zachodnie,  w których słońce pojawia się dość wcześnie i utrzymuje się przez większośc dnia, aż do godzin wieczornych. Niemniej jednak osoby, które wcześniej wstają, mogą chętniej wybierać mieszkania usytuowane od strony wschodniej – pobudka promieniami wschodzącego słońca będzie w końcu przyjemniejsza, niż tradycyjny budzik. 

Aby ocenić, w których godzinach pomieszczenie będzie najlepiej oświetlone, warto zapamiętać, że im bardziej skierowane na wschód okna, tym wcześniej pojawią się w nim promienie słońca, a im bardziej na zachód – tym później. 

W pomieszczeniach z oknami skierowanymi na wschód naturalnym, bezpośrednim oświetleniem cieszyć się będziemy od wschodu słońca do ok. godz. 9.00-10.00 rano. Następnie słońce pojawiać się będzie w pomieszczeniach z oknami od południa – tam światło bezpośrednie obecne będzie mniej więcej od godz. 10.00 rano do godz. 14.00-15.00. Z upływem czasu światła słonecznego w oknach południowych będzie coraz mniej, a pojawi się ono w pomieszczeniach zorientowanych na zachód, gdzie towarzyszyć nam będzie do zachodu słońca. 

Aby wybrać idealną dla nas orientację względem stron świata powinniśmy przeanalizować w jakich pomieszczeniach najczęściej przebywamy w danych godzinach i tym się kierować. 

Dodatkowo warto pamiętać, że pomieszczenia usytuowane od strony południowej będą najcieplejsze, ze względu na najdłuższy czas nasłonecznienia. Im więcej okien od południa w pomieszczeniu, tym większe ryzyko jego przegrzania latem, ale też większe zyski ciepła zimą. Aby uniknąć dyskomfortu w porze letniej, w takich mieszkaniach warto zainwestować w zaciemniające zasłony lub shuttersy, a w miarę możliwości – w klimatyzację. 

Uwaga: Oprócz stron świata duże znaczenie będzie ma też widok z okna. Nawet najlepiej doświetlone mieszkanie może nie być najbardziej komfortowe, jeżeli jego okna skierowane będą na zakład produkcyjny lub śmietniki.

 

powrót