Prywatny balkon jest namiastką ogrodu w mieście i strefą odpoczynku na świeżym powietrzu. Bez wątpienia stanowi atut mieszkania i jest szansą na utworzenie kameralnej, przyjaznej przestrzeni, która może stać się ulubionym kącikiem domowników. Co zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać niewielki metraż?
Oświetlenie dekoracyjne
W trakcie urządzania balkonu nie można zapomnieć o kluczowej roli światła w kreowaniu przestrzeni. W zależności od potrzeb można zastosować różne rodzaje oprawy świetlnej np. punktowe oświetlenie lub girlandy lampek ogrodowych. Należy utrzymać stonowaną kolorystykę iluminacji i zwrócić uwagę na barwę i natężenie światła. Wybierając mieszkanie od dewelopera, warto zauważyć, czy zaprojektowane zostało na balkonie dodatkowe gniazdo elektryczne.
Jakie kupić meble?
W zależności od powierzchni balkonu dostępne są różne aranżacje. Przed podjęciem decyzji kluczowe jest zmierzenie dostępnej przestrzeni oraz określenie, w jaki sposób balkon miałby być wykorzystywany. Podobnie jak samo wnętrze mieszkania, balkon powinien spełniać potrzeby domowników. Stół z krzesłami pozwala na zjedzenie posiłku na świeżym powietrzu, wygodna kanapa na odpoczynek z książką i kawą, a blat roboczy na rekreacyjne majsterkowanie. Decyzja leży po stronie mieszkańców – jak chcą spędzać swój wolny czas. Od wielkości balkonu zależeć będzie jednak, za jakiego rodzaju meblami możemy się rozglądać.
Na małych balkonach najlepiej sprawdzą się niewielkie zestawy, meble składane oraz meble z ciekawymi rozwiązaniami oszczędzającymi miejsce zaproponowanymi przez producentów. Do stworzenia przytulnego kącika wystarczy praktyczna skrzynia do przechowywania z siedziskiem, lub prosty fotel ogrodowy w towarzystwie roślin i nastrojowego oświetlenia – girland, czy lampionów.
W przypadku dużych balkonów i tarasów mamy dużo większy wybór mebli i jednocześnie większe wyzwanie. Bujane fotele, łóżka dzienne, leżaki, zestawy obiadowe i wypoczynkowe to tylko część możliwości.
Obejrzyj naszą galerię inspiracji:
Poza funkcją i wyglądem istotny jest materiał z jakiego meble zostały wykonane i sposób w jaki możemy je przechowywać poza sezonem. Meble drewniane wymagają regularnej konserwacji, podobnie jak rattan i wiklina. Meble z tworzywa sztucznego są generalnie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, ale cechują się mniejszym komfortem. Jeżeli jest na to miejsce, warto wygospodarować na balkonie schowek do przechowywania składanych krzeseł bądź poduszek, pamiętając, że nie wszystkie meble powinny pozostać na zewnątrz przez cały rok.
WSKAZÓWKA:
Żeby sprawdzić, ile miejsca zajmie mebel, narysuj go kredą lub zaznacz taśmą na balkonie
Meble ogrodowe – zrób to sam
Ograniczony budżet nie stoi na przeszkodzie urządzenia wymarzonego balkonu. Meble ogrodowe można wykonać samodzielnie z tanich, ogólnodostępnych materiałów np. palet ogrodowych. Są to projekty przyjazne zarówno dla początkujących jak i doświadczonych majsterkowiczów. Własnoręczne wykonanie pozwala na dowolność wyboru w kwestii kolorystyki i użytych materiałów oraz nadaje projektowanej przestrzeni wyjątkowy charakter.
Obejrzyj naszą galerię inspiracji:
Mało miejsca – dużo możliwości
Aby w pełni i wykorzystać mały metraż balkonu warto zapoznać się z nietypowymi rozwiązaniami mającymi na celu zaoszczędzić miejsce. Do balustrad balkonów można zamontować nie tylko donice z kwiatami, ale również półki i blaty, które pozwalają na wprowadzenie dodatkowej funkcji, tam gdzie nie byłoby miejsca na pełnowymiarowy stolik lub biurko. Półkę należy dostosować do rodzaju balustrady.
Uwaga na nośność balustrady!
Zieleń balkonowa
Wprowadzenie naturalnej zieleni ożywia każdą przestrzeń i wpływa pozytywnie na samopoczucie. Rośliny na balkonie mogą rosnąć w pojedynczych donicach lub jako część większej zielonej kompozycji np. na stelażach drewnianych lub stalowych. Wybierając nasadzenia należy zwrócić uwagę na usytuowanie względem stron świata oraz nasłonecznienie. Wśród wybranych roślin warto uwzględnić gatunki zimozielone – aby móc cieszyć się ogrodem na balkonie przez cały rok. Poza żywą ekspozycją istotne są inne dodatki – dekoracyjny świecznik, konewka, wiklinowy kosz – które wpływają pozytywnie na estetykę balkonu.
Dodatkowe pomieszczenie
Loggię lub balkon można wydzielić witryną okienną tworząc małe, dodatkowe pomieszczenie, urozmaicające mieszkanie. Zabudowana przestrzeń może pełnić funkcję ogrodu zimowego, kącika do wypoczynku lub pracy. Należy jednak pamiętać, że jest to zmiana, która ingeruje w wygląd budynku i zazwyczaj wiąże się z potrzebą uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować rozwiązanie z architektem.