Od czego zależą ceny mieszkań? Kiedy najniższa nie znaczy „najlepsza”?

Każdy z nas chciałby kupić mieszkanie najtaniej.

Wiele osób kieruje się więc tym kryterium przy wyborze lokalu. Pamiętać jednak należy, że na cenę składa się szereg czynników, które decydują o przyszłej wartości naszego mieszkania i mogą przełożyć się na nasze korzyści lub straty.

Pierwszym, podstawowym kryterium przy określaniu wartości lokalu, jest oczywiście jego lokalizacja. Nie oznacza to jednak jedynie bliskości centrum, czy prestiżu związanego z adresem. Dobra lokalizacja to także bogactwo pobliskiej infrastruktury, dostęp do komunikacji publicznej, charakterystyka dzielnicy oraz jej najbliższego otoczenia. Nie bez znaczenia pozostaje także klimat osiedla i okolicy, będący w większym lub mniejszym stopniu przyjazny dla mieszkańców.

Dobra lokalizacja to nie tylko adres, ale także bogactwo infrastruktury, dostęp do komunikacji publicznej, klimat osiedla i samej dzielnicy – bardziej lub mniej przyjazny dla mieszkańców. Z tego powodu ma ona duży udział w ostatecznej cenie mieszkania.

ANDRZEJ BOGUSZ – PREZES ARBET INVESTMENT GROUP

Oprócz lokalizacji, kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania jest standard budynku mieszkalnego, tj. jakość wykonania oraz użytych materiałów oraz przyjęte rozwiązania architektoniczno-budowlane. Nasze mieszkanie będzie wyceniane nie tylko przez pryzmat wykonania i wykończenia, ale również wszystko, co składa się na jego otoczenie i ma wpływ na jakość życia i zamieszkiwania. Istotna jest ilość miejsc postojowych przypadających na jedno mieszkanie, wyposażenie i wielkość placów zabaw, obecność miejsc do rekreacji, altany i ciągi spacerowe dla mieszkańców, zagospodarowanie zielenią oraz rozwiązania dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Istotna jest ilość miejsc postojowych przypadających na jedno mieszkanie, wyposażenie i wielkość placów zabaw, obecność miejsc do rekreacji, altany i ciągi spacerowe dla mieszkańców, zagospodarowanie zielenią oraz rozwiązania dla osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Warto więc wybierać tych deweloperów, którzy przykładają do tych elementów wagę, a jakość wykonania jest ich mocną stroną. Złe wykonanie, z tanich materiałów może oznaczać niższą cenę, ale z upływem czasu zawsze będzie kosztowało nas znacznie więcej, w utrzymaniu i eksploatacji mieszkania i budynku. 

Niedbałe wykonanie wylewek lub ścian działowych może spowodować późniejsze trudności w pracach wykończeniowych i np. wykonaniu zabudowy meblowej. 

Tanie materiały elewacyjne lub elementy małej architektury mogą wymagać kosztownych remontów obciążających wspólnotę i jej mieszkańców.

Niedbałe wykonawstwo i użycie tanich materiałów budowlanych może przekładać się na niższą cenę, ale z czasem zwiększy koszty utrzymania i eksploatacji mieszkania, budynku i jego otoczenia.

Nie bez znaczenia dla ceny nieruchomości może mieć również odpowiedź na pytanie, czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Nowe mieszkania mają zwykle wyższą cenę, jeśli lokalizacją dorównują najlepiej położonym budynkom rynku wtórnego. Wyższa cena w stosunku do rynku wtórnego wynika głównie ze względu na dodatkowe udogodnienia i nowoczesne rozwiązania, których brakuje w starszych budynkach. Nie jest to jednak reguła, ponieważ często mieszkania z rynku wtórnego w dobrych lokalizacjach są wysoko wyceniane przez ich właścicieli ze względu na wartość sentymentalną, włożony wysiłek i pieniądze w wykończenie, niepowtarzalną lokalizację, dobre widoki lub w przypadku starych, odrestaurowanych kamienic – prestiż nieruchomości.

W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, oprócz cen działek i kosztów budowy, deweloperzy ponoszą również rozmaite koszty związane z realizacją inwestycji. W ich skład wchodzi koszt projektu architektoniczno-budowlanego, koszt projektu zieleni, koszty analiz, koszty obsługi księgowej oraz prowadzenia działalności, koszty uzgodnień a także, w zależności od lokalizacji, koszty przebudowy sieci, budowy kotłowni osiedlowych w przypadku braku sieci ogrzewania miejskiego, dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych i wiele innych. Tego typu poniesione nakłady finansowe nie są na pierwszy rzut oka widoczne dla nabywcy, ale są konieczne dla możliwości realizacji inwestycji i w rezultacie rzutują na końcową cenę mieszkania.

Oprócz tego ceny mieszkań uzależnione są od momentu cyklu koniunkturalnego, polityki mieszkaniowej, globalnych i lokalnych zjawisk ekonomicznych. Różnice między wyżami i niżami cenowymi mogą być kilkukrotne. Ogromne znaczenie mają też oferty kredytowe banków, warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt, i wiele innych aspektów z tym związanych. W skrócie: im więcej osób może w łatwy sposób dostać kredyt, czyli im wyższa zdolność kredytowa społeczeństwa – tym wyższe ceny mieszkań.

Im wyższa zdolność kredytowa społeczeństwa – tym wyższe ceny mieszkań.

Czy przeglądając oferty różnych mieszkań w ramach jednej inwestycji, zauważyłeś/-aś, że różnią się one ceną pomiędzy sobą? Zastanawiasz się z czego wynikają te różnice? Do najważniejszych kryteriów należy układ funkcjonalny lokalu, a także jego usytuowanie w budynku. W każdej inwestycji mogą znaleźć się mieszkania, które obiektywnie są mniej “ustawne” od innych, a więc w pierwszej kolejności nie będą wybierane przez potencjalnych klientów. Takie mieszkania często oferowane są w nieco niższych cenach od pozostałych. Z umiejscowieniem lokalu w budynku nieodłącznie wiąże się roztaczający się z okien widok, doświetlenie pomieszczeń, a także poziom hałasu. Mniej atrakcyjne, więc również tańsze będą mieszkania zlokalizowane nad wjazdami do garaży, wejściami do lokali usługowych, w pobliżu śmietnika lub wejść do klatek schodowych. Wybierając najlepsze dla siebie lokum, trzeba wziąć pod uwagę nasze indywidualne preferencje i to, co rzeczywiście może być dla nas problematyczne, a co nie. Być może mieszkanie w parterze, które zazwyczaj jest tańsze od tych zlokalizowanych na wyższych piętrach, dla nas będzie idealną opcją, bo, np. jesteśmy właścicielami wychodzącego kota. Czasami trzeba też przyjąć jakiś kompromis pomiędzy tym wymarzonym, idealnym mieszkaniem, a zasobnością naszego portfela. W ten sposób wybierzemy lokum, które będzie odpowiadało nam zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i finansowym.

Do najważniejszych kryteriów różnicujących ceny mieszkań w obrębie tej samej inwestycji należą układ funkcjonalny lokalu oraz jego usytuowanie w budynku, a co za tym idzie widok z okna, doświetlenie pomieszczeń i poziom hałasu.


Podejmując decyzję odnośnie wyboru mieszkania warto dokładnie przemyśleć, czy nieco wyższa cena za metr kwadratowy nie da nam znacznie większych korzyści. Bo zwykle w nieruchomościach jak w wielu innych dziedzinach: im taniej przy zakupie, tym drożej przez resztę życia.

powrót