Po czym poznać podwyższony standard? Co to znaczy apartament?

Apartament, czyli luksusowe mieszkanie, powinien, w odróżnieniu do “mieszkania”, wyróżniać się prestiżową lokalizacją, atrakcyjną architekturą, wysoką jakością użytych materiałów budowlanych i wykończeniowych a także wielkością, wysokością pomieszczeń oraz dodatkowymi udogodnieniami w zależności od inwestycji.

Coraz częściej w materiałach marketingowych deweloperów pojawiają się określenia takie jak “apartamenty z widokiem na jezioro”, “apartamenty w centrum miasta” i inne, które sugerują pewien prestiż inwestycji. 

Czy deklarowany w ten sposób standard mieszkań przekazywanych klientom jest rzeczywiście wyższy, niż pozostałych? A może słowo “apartament” bywa nadużywane i poza lokalizacją oznacza jedynie życzenie dewelopera, aby dana inwestycja była odbierana jako prestiżowa?

Sprawdźmy zatem, po czym można poznać podwyższony standard mieszkania lub inwestycji i czym tak naprawdę powinien cechować się “apartament”.

Lokalizacja inwestycji

Apartamenty zlokalizowane są w atrakcyjnych dzielnicach miasta. Mogą być położone w pobliżu lasu i jeziora, w pięknej lokalizacji na skarpie z widokiem na panoramę miasta lub w sąsiedztwie parku. Z lokalizacją powinien wiązać się wyjątkowy widok z okna. Niewskazane są wszelkie uciążliwości takie jak hałas i nadmierne zanieczyszczenie. Niedogodności wynikające z usytuowania budynku przy głównych arteriach komunikacyjnych powinny być niwelowane przez odpowiednie rozwiązania architektoniczno-budowlane, np. stolarka okienna o podwyższonych parametrach akustycznych, wprowadzenie wysokich drzew jako zieleni izolacyjnej pomiędzy ulicą i budynkiem itp. 

Często zdarza się, że niczym niewyróżniające się mieszkania określane są mianem “apartamentu” ze względu na wyjątkową lokalizację, np. nad jeziorem, w pobliżu starego miasta, obok atrakcyjnego parku. Najprawdopodobniej ceny takich mieszkań są wyższe, niż podobnych lokali położonych w mniej atrakcyjnych miejscach, wobec czego deweloperzy nazywają je apartamentami, aby dodatkowo (nieco sztucznie) podnieść ich prestiż w oczach klientów i uzasadnić cenę. Warto zatem przeanalizować inne niż lokalizacja cechy mieszkania, czy inwestycji, aby przekonać się, czy wraz z wyższą ceną nasze mieszkanie będzie wyróżniało się jakością i dodatkowymi atutami godnymi “apartamentu”.

Brabank, Invest Komfort – zlokalizowane na Głównym Mieście w Gdańsku

Wielkość mieszkania

Mieszkania zlokalizowane w najpiękniej położonym miejscu nie będą niczym luksusowym, jeżeli ich powierzchnia wynosić będzie 40 metrów kwadratowych przy salonie i jednym dodatkowym pokoju. Takie mieszkanie najprawdopodobniej będzie posiadało niewielką sypialnię, salon w którym zmieści się tylko mała sofa i szafka RTV oraz aneks kuchenny, w którym ilość blatu roboczego będzie umożliwiała przygotowywanie tylko prostych potraw. Apartament powinien wyróżniać się dużym metrażem, powyżej 95 metrów kwadratowych oraz komfortową powierzchnią poszczególnych pomieszczeń. Im większa powierzchnia apartamentu, tym więcej możliwości związanych ze zmianą układu funkcjonalnego mieszkania i dostosowaniem go do własnych potrzeb. Mieszkania z pokojami o powierzchni 9 metrów kwadratowych nie będą należały do szczególnie komfortowych, zatem nie powinny być określane jako “apartamenty”.

Osiedle Leśna 2 w Olsztynie – przykładowy apartament o pow. 112mkw
Osiedle Leśna 2 w Olsztynie – przykładowy apartament o pow. 112mkw

Powyżej przykładowy apartament o powierzchni ok. 112mkw, w którym znajduje się duży salon z kuchnią, sypialnia z prywatną łazienką en-suite, dwa pokoje, w tym jeden z własnym balkonem, łazienka, wc i osobna garderoba. Prestiżu nadaje również duży, ponad 30-metrowy taras dostępny z salonu i sypialni.

Wysokość pomieszczeń

Oprócz powierzchni mieszkania warto przyjrzeć się wysokości pomieszczeń. Cechą apartamentu będzie wysokość (mierzona od warstwy wykończeniowej posadzki do sufitu) powyżej 2,75m. Taka wysokość pomieszczenia powoduje wrażenie jeszcze większej przestrzeni oraz umożliwia zastosowanie ciekawych rozwiązań aranżacyjnych sufitów. Dodatkowo montaż podwieszanych sufitów, w których ukryć można np. rury instalacji wyciągowej okapu, kable oświetleniowe, oprawy świetlne wpuszczane, klimatyzatory sufitowe i inne, nie spowoduje nadmiernego obniżenia wysokości pomieszczenia, a tym samym poczucia dyskomfortu i przytłoczenia. Większa wysokość apartamentu to także większe pole do popisu na etapie wykańczania wnętrza.

Atrakcyjna, oryginalna architektura budynku

Nawet największe mieszkanie nie będzie wyglądało na prestiżowe, jeżeli zlokalizowane będzie w nieciekawym budynku wielorodzinnym o prostej elewacji wykonanej z tanich materiałów. Obiekty apartamentowe powinny charakteryzować się wyszukaną architekturą i dbałością o jakość i detal. Najlepiej, jeśli zaprojektowane są przez renomowane biuro architektoniczne lub sławnego architekta. Wewnątrz apartamentowca znajduje się recepcja i lobby z miejscem do siedzenia, a całość robi wrażenie wysokiej klasy hotelu.

Osiedle Riverview w Gdańsku – zdjęcie własne

Otoczenie budynku i dodatkowe atuty inwestycji

Obecnie coraz częściej w ramach inwestycji projektuje się dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców w postaci pomieszczeń fitness, sal zabaw dla dzieci, sal konferencyjnych lub coworkingowych, o których więcej przeczytasz tutaj. Większe znaczenie zaczęło także odgrywać otoczenie budynku – ilość zieleni, miejsc do siedzenia, oświetlenie, tereny rekreacyjne realizowane w ramach inwestycji lub w jej bezpośrednim otoczeniu.

Obecność tego typu przestrzeni podnosi komfort użytkowników oraz poczucie prestiżu. Wymienione rozwiązania coraz częściej pojawiają się na osiedlach, które nie są pozycjonowane jako luksusowe, dlatego budynki określane jako apartamentowe powinny tym bardziej charakteryzować się atrakcyjnymi przestrzeniami wspólnymi. 

Okrzei Sopot – wejście do strefy fitness, źródło: facebook
Portova, Gdynia – sala klubowa, źródło: facebook

Ochrona i inne usługi dodatkowe

Obiekty apartamentowe powinny być bezwzględnie chronione i wyposażone w monitoring oraz wideodomofony. Dodatkowe usługi, jakie pojawiają się w tego typu budynkach to np. concierge.

Rozwiązania architektoniczno-budowlane klasy premium

Apartament powinien cechować się przynajmniej niektórymi, a najlepiej wszystkimi z poniższych rozwiązań:

  • duży balkon, taras lub ogródek 
  • trzyszybowa stolarka okienna o podwyższonej izolacyjności akustycznej, duże przeszklenia
  • drzwi wejściowe do lokalu antywłamaniowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej
  • osprzęt elektryczny wysokiej klasy
  • dobrej jakości urządzenia sanitarne
  • ponadstandardowa ilość gniazd wtykowych (co najmniej 3 na pokój, 4 w salonie + gniazda RTV)
  • grubość wylewki umożliwiająca dowolną aranżację łazienki
  • maksymalnie 30 mieszkań obsługiwanych przez jedną windę
  • winda z poziomu garażu/piwnicy
  • rozwiązania typu smart home, klimatyzacja
  • dodatkowe WC, garderoba
  • powierzchnia pow. 95m2
  • wysokość pomieszczeń pow. 2,75m
  • dodatkowo wyciszone ściany pomiędzy klatką schodową a mieszkaniem

Ponadto w budynku powinna znajdować się hala garażowa.

Na rynku znajdziemy wiele ofert mieszkań, które będą charakteryzować się wieloma spośród powyższych cech, ale nie będą apartamentami. Lokale takie można zaliczyć do mieszkań o standardzie podwyższonym. Ich ceny będą wyższe niż ceny mieszkań popularnych, ale z tą różnicą będzie się wiązał zdecydowanie większy komfort: od etapu aranżacji i wykańczania mieszkania, aż przez cały okres eksploatacji. 

Jeżeli nie mamy pewności, co dokładnie zdaniem dewelopera oznacza określenie apartament lub podwyższony standard, warto odwiedzić biuro sprzedaży i omówić swoje wątpliwości z doradcą klienta. Dla każdej inwestycji przygotowywany jest tzw. prospekt informacyjny, który deweloper ma obowiązek udostępnić każdej osobie zainteresowanej zakupem mieszkania. Znajdziemy w nim wiele informacji dotyczących zakresu inwestycji oraz prac budowlanych, które zostaną w ramach tej inwestycji wykonane.

 

powrót