Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem? Co zrobić, gdy została okradziona?

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem? Co robić, gdy nasza piwnica została okradziona?

Włamania do piwnic zdarzają się już coraz rzadziej, szczególnie w nowym budownictwie. Monitoring i grodzenie osiedli skutecznie odstraszają złodziei od prób włamania do komórek lokatorskich. Jednak wciąż występujące przypadki kradzieży mogą budzić pewne obawy przed pozostawianiem rzeczy w piwnicach. 

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem i kradzieżą?

Poziom zabezpieczenia piwnicy przed włamaniem i kradzieżą zależy przede wszystkim od tego, jakie drzwi wejściowe do komórki zostały zamontowane. Stolarka drzwiowa montowana w otworze prowadzącym do piwnicy powinna mieć odpowiednią klasę odporności na włamanie. Najlepsze parametry osiągają drzwi wykonane np. ze stali z odpowiednimi zamkami antywłamaniowymi. Istotny jest także odpowiedni montaż skrzydła. Konstrukcja nośna drzwi powinna zostać zamontowana przy użyciu łączników zakotwionych w ścianie na odpowiednią głębokość. Pomiędzy drzwiami a przegrodą (ścianą, sufitem, posadzką) należy zostawić jak najmniejszą szczelinę, aby uniemożliwić podważenie drzwi z użyciem ciężkiego sprzętu (np. łomu).

Tego rodzaju rozwiązania są dość rzadko stosowane przez deweloperów. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tak dobrze zabezpieczonej komórki, to ryzyko kradzieży jest znikome, ponieważ czas, jaki włamywacz musiałby poświęcić na wyważenie jednych drzwi byłby na tyle długi, że skutecznie zniechęciłby złodzieja do kradzieży. Dodatkowo próba włamania do takiej piwnicy generowałaby duży hałas, który zaalarmować mógłby portiera, ochroniarza lub samych mieszkańców.

Jeżeli jednak nasza komórka posiada niski poziom zabezpieczeń, to pozostaje nam albo wymiana drzwi na własną rękę lub zastosowanie atestowanych kłódek. Przede wszystkim pamiętajmy, aby w piwnicach nie przechowywać rzeczy bardzo wartościowych. Warto również pamiętać, że komórka lokatorska/piwnica stanowi integralną część mieszkania w bloku, zatem ubezpieczenie mieszkania przed kradzieżą z włamaniem obejmuje również ubezpieczenie piwnicy. 

Co robić, gdy nasza piwnica została okradziona?

Jeżeli mimo zastosowanych zabezpieczeń padliśmy ofiarą włamania, to pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie zdarzenia na policję. Następnie, jeżeli nasze mieszkanie, a zatem również piwnica, jest ubezpieczone od kradzieży z włamaniem, to możemy wystąpić do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania.

Czy każda piwnica podlega ubezpieczeniu? 

W przypadku włamania do piwnicy, o wypłatę odszkodowania możemy ubiegać się, jeżeli zakres naszego ubezpieczenia mieszkania obejmuje kradzież z włamaniem. Wtedy ochroną objęte są zarówno przedmioty trzymane w mieszkaniu, jak również w piwnicy. Aby upewnić się, jaki jest zakres ubezpieczenia, koniecznie zapoznaj się z warunkami OWU, a jeżeli masz wątpliwości, czy np. przechowywany w piwnicy rower będzie objęty ochroną, dopytaj o nie ubezpieczyciela.

Piwnica – co jest chronione?

W piwnicy obowiązuje zakres ochrony taki, jaki wybraliśmy dla lokalu mieszkalnego. Zazwyczaj ochroną są zatem objęte mury, elementy stałe i zgromadzone wyposażenie, takie jak: 

  • meble,
  • sprzęt elektroniczny,
  • sprzęt turystyczny,
  • sprzęt sportowy (np. narty, rower).

Warto pamiętać o wstawieniu solidnych drzwi zamykanych na zamek wielozastawkowy albo zastosowaniu atestowanej kłódki. Z punktu widzenia ubezpieczyciela, takie zabezpieczenie będzie wystarczającym potwierdzeniem, że poprzez swoje zaniedbanie nie ułatwiliśmy włamywaczowi zadania. Jeżeli widoczne będą ślady włamania, najprawdopodobniej nie będziemy mieli problemu z wypłatą odszkodowania.

Piwnica – co nie jest chronione?

Ubezpieczeniem nie są objęte pomieszczenia ogólnodostępne takie jak suszarnia, wózkarnia czy rowerownia. Ponadto, jeżeli zapomnimy zamknąć naszej piwnicy i zostanie z niej coś skradzione bez jakichkolwiek śladów włamania, to ubezpieczyciel najprawdopodobniej również nie wypłaci nam odszkodowania uznając, że ułatwiliśmy kradzież. Podobnie ochroną nie będą objęte przedmioty wartościowe tj. biżuteria lub pieniądze, jeżeli będą one przechowywane w komórce mimo wszelkich zasad zdrowego rozsądku. 

Dodatkowo odszkodowanie nie zostanie nam wypłacone, jeżeli w piwnicy składowane są niebezpieczne substancje takie jak opony, materiały wybuchowe i łatwopalne oraz kiedy konserwacja piwnicy przebiega nieprawidłowo. 

Piwnice coraz rzadziej padają łupem włamywaczy, ale warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie poprzez montaż stalowych drzwi lub atestowanych kłódek. Jeżeli w komórce trzymamy cenny sprzęt sportowy lub turystyczny, warto upewnić się, że nasze ubezpieczenie mieszkania obejmuje kradzież z włamaniem. Taka ochrona będzie również obejmowała piwnicę jako integralną część nieruchomości. 

 

powrót