Jak osłonić balkon od sąsiada?

 

Wiele czynników wpływa na to, czy czujemy się komfortowo na własnym balkonie. Poza dobrze dobranymi meblami i dekoracjami ważne jest poczucie prywatności, przez co powszechnie osłaniania się przezierne balustrady. Urządzając balkon należy pamiętać, że wszystko, co na nim umieszczamy, może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na elewację budynku. Czy można osłonić balkon w estetyczny sposób?

Ogród wertykalny

Jednym z ciekawszych sposobów na zapewnienie prywatności na balkonach jest zastosowanie przegród w postaci zielonych ekranów – elementów ogrodu wertykalnego. Pozwala to na osłonięcie się od sąsiadów i przechodniów, jednocześnie tworząc atrakcyjną, żywą i estetyczną przestrzeń.
Wprowadzając zieleń na balkon należy wybrać odpowiednie nasadzenia, uwzględniając usytuowanie względem stron świata oraz nasłonecznienie. Wśród wybranych roślin warto uwzględnić gatunki zimozielone – aby móc cieszyć się ogrodem na balkonie przez cały rok.

Żródło: Pinterest

Zieleń w donicach

Innym przykładem naturalnej osłony jest wykonanie nasadzeń w wysokich donicach, stojącymi przed przezierną balustradą. Stonowane kolory donic pozwalają się dobrze wpisać w architekturę budynku, a znajdująca się w nich roślinność pozytywnie wpływa na charakter przestrzeni.

Żródło: Pinterest
Żródło: Pinterest

Osłony z tworzywa sztucznego

Osłony na balustrady balkonów są popularnym rozwiązaniem, ze względu na przystępną cenę. Wykonywane są zazwyczaj z PCV, technorattanu lub winylu. Duże spektrum kolorów i materiałów zapewniają swobodę i przy wyborze, a łatwy montaż sprawia, że można regularnie je wymieniać. Jednak są elementem, który może oszpecić budynek, jeśli będzie wyraźnie odstawał na tle elewacji. Wskazane jest unikanie jaskrawych kolorów i pstrokatych wzorów, mając na uwadze, że za estetykę budynku odpowiadają wszyscy mieszkańcy. Dobrym wyborem są osłony w stonowanej kolorystyce, które wpisują się w elewację budynku.

Żródło: Pinterest
Żródło: Pinterest
Żródło: Pinterest
Żródło: Pinterest

Osłony z materiałów naturalnych

Alternatywą dla osłon z tworzyw sztucznych są maty wykonane z materiałów naturalnych takich jak: wiklina, trzcina, bambus lub kora. Są dobrym wyborem dla balkonu urządzonego w rustykalnym stylu, są przyjemne w odbiorze. W zależności od odporności materiału na warunki atmosferyczne, z czasem wymagają wymiany. Podobnie jak w przypadku osłon sztucznych, ich estetyka ma duży wpływ na postrzeganie całego budynku. Przed zakupem warto rozważyć, czy mata współgra stylistycznie z resztą elewacji.

Żródło: Pinterest
Żródło: Pinterest
Żródło: Pinterest

Folie balkonowe

W przypadku balkonów, które posiadają szklane, przezierne balustrady możliwe jest zastosowanie matujących folii balkonowych. Są samoprzylepne, zazwyczaj bezbarwne i odpowiednio przyklejone imitują z wyglądu szkło mleczne. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią estetykę szklanych balkonów, ale jednocześnie zależy im na prywatności. Folia może pokrywać całe tafle szkła, lub częściowo – w postaci zaprojektowanych wzorów.

Żródło: Pinterest
Żródło: Pinterest

A może….bez osłony?

Osłanianie balkonów jest zakorzenione w naszej kulturze i charakterystyczne dla polskich osiedli mieszkaniowych. Jest uzasadnione, gdy balkony znajdują się w bliskiej odległości obok siebie lub są usytuowane na niskiej kondygnacji w pobliżu ruchliwego ciągu komunikacyjnego. Jeżeli budynek został dobrze zaprojektowany, powinien zapewnić mieszkańcom poczucie prywatności, jednocześnie otwierając się na atrakcyjne widoki. Przezierne balustrady zapewniają najlepsze pole widokowe i przepuszczają najwięcej światła. Przed podjęciem decyzji warto jest zastanowić się, czy osłona w danym miejscu faktycznie jest potrzebna.

 

powrót