Zakup mieszkania krok po kroku

Zakup mieszkania krok po kroku

Zakup mieszkania to decyzja na lata. To, jakie wybierzemy mieszkanie oraz w jakiej lokalizacji, będzie wpływało na wiele aspektów naszego codziennego życia, dlatego też decyzja ta budzi w nas wiele emocji. Oprócz ekscytacji wynikającej z perspektywy przeprowadzki „na swoje”, pojawić się może też niepewność i stres spowodowana brakiem wiedzy o tym, jak wygląda proces zakupu mieszkania.

O tym, jak wygląda zakup mieszkania krok po kroku piszemy w dzisiejszym artykule.

Badamy zdolność kredytową

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie lokalu mieszkalnego warto zweryfikować możliwości finansowe. Zdolność kredytowa będzie warunkowała maksymalną wartość mieszkania na jakie możemy się zdecydować. Dlatego też, jeżeli zamierzamy skorzystać z kredytu bankowego, pierwsze kroki powinniśmy skierować do banku lub doradcy finansowego.

Dla komfortu nabywców lokali mieszkalnych w naszych inwestycjach, współpracujemy z Notus Finanse SA, którego eksperci finansowi przeprowadzą każdego klienta przez proces kredytowy, począwszy od przedstawienia najlepszych ofert kredytowych, poprzez wypełnienie wniosków kredytowych, skompletowanie dokumentów do podpisania umowy kredytowej i uruchomienia kredytu. Nabywca ma szereg wymiernych korzyści: nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, oszczędza czas, otrzymuje najlepsze oferty „szyte na miarę” oraz decyzje kredytowe z min. 3 banków.

Dane kontaktowe do doradców Notus znaleźć można na stronach inwestycji Arbet w zakładce „kontakt”:

Wybór mieszkania

Kolejnym decydującym krokiem jest wybór odpowiedniego mieszkania. Na naszym blogu przygotowaliśmy szereg artykułów aby podpowiedzieć Ci jak wybrać mieszkanie.

Spośród wielu czynników które wpływają na podjęcie decyzji o zakupie danego mieszkania, najważniejszy z nich, na podstawie ankiet i doświadczeń deweloperów, stanowi lokalizacja.

Wyjątkowa lokalizacja, którą doceniają nasi klienci, to cecha charakterystyczna inwestycji Arbet:

Wszystkie inwestycje dewelopera ARBET INVESTMENT GROUP znajdziemy na stronie  https://arbet.olsztyn.pl/

Po szczegółowe informacje i prezentacje naszych inwestycji zapraszamy do Biura Sprzedaży Mieszkań przy ul. Budowlanej 3 w Olsztynie. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.

W zależności od stanu zaawansowania robót istnieje możliwość prezentacji oferty na budowie.

Umowa rezerwacyjna

Kiedy zbadamy nasze możliwości finansowe i wybierzemy już mieszkanie (samodzielnie lub z pomocą doradców klienta), możemy przystąpić do zakupu mieszkania.

Na początku procesu zakupu zawieramy umowę rezerwacyjną na 4 tygodnie. Jest to okres, w którym lokal mieszkalny zostaje wycofany z oferty a nabywca pozyskuje finansowanie. Czas, na który zawierana jest taka umowa, może różnić się w zależności od sprawności banków w rozpatrywaniu wniosków kredytowych.

Jest to okres, w którym lokal mieszkalny zostaje wycofany z oferty a nabywca pozyskuje finansowanie.

Umowa deweloperska

Kolejnym etapem jest  zawarcie umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, którego koszty ponoszą deweloper  i nabywca po połowie. Bardzo istotnym elementem chroniącym nabywcę,  jest wpis roszczenia o wybudowanie i ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego do księgi wieczystej nieruchomości, na której realizowane jest przedsięwzięcie deweloperskie.

Bardzo istotnym elementem chroniącym nabywcę,  jest wpis roszczenia o wybudowanie i ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego do księgi wieczystej nieruchomości, na której realizowane jest przedsięwzięcie deweloperskie.

Kilka dni wcześniej nabywca otrzymuje do zapoznania komplet dokumentów, na który składa się min. wzór umowy deweloperskiej wraz z prospektem informacyjnym, harmonogram płatności, oświadczenie o zawarciu umowy deweloperskiej wraz z załącznikami.

Odbiór mieszkania

Po zakończeniu budowy, uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie budynku oraz zapłacie 100% ceny za lokal mieszkalny (oraz dodatkowe elementy jak garaż, komórka lokatorska lub inne) przystępujemy do odbioru mieszkania. Po dokonaniu odbioru nabywca może zlecić prace wykończeniowe w lokalu mieszkalnym oraz ponosi koszty jego eksploatacji. 

Podpisujemy umowę przenoszącą prawo własności

Ostatnim etapem jest przeniesienie prawa własności naszego „M”. Umowa jest zawierana w formie aktu notarialnego, którego koszt w całości ponosi nabywca. Jesteśmy właścicielami, możemy spać spokojnie i cieszyć się swoim wymarzonym lokum.

powrót